Ustawa o transporcie drogowym – nowe zmiany od września 2018!!!

Ustawa o transporcie drogowym - nowe zmiany od września 2018!!!

W kwietniu 2018 roku informowaliśmy o zmianach w prawie drogowym. Okazuje się jednak, że na tym nie koniec – 25 lipca 2018 Prezydent zatwierdził kolejne poprawki w ustawie o transporcie drogowym oraz ustawie o tachografach. Jak wpłynie to na branżę transportową?

Ustawa o transporcie drogowym

Nowy taryfikator

Kategoryzacja naruszeń

Najważniejsze zmiany dotyczą taryfikatora, który zostanie dostosowany do unijnego rozporządzenia 403/2016 i będzie zawierał kwalifikację poszczególnych naruszeń w przewozie drogowym (PN – poważne naruszenie, BPN – bardzo poważne naruszenie, NN – najpoważniejsze naruszenie). Szczegóły dostępne są tutaj.

Zmiana stawek kar

Po pierwsze wzrośnie maksymalna kara dla przedsiębiorcy podczas kontroli drogowej z 10 000 zł do 12 000 zł.

Istotną kwestią jest zmiana trybu nakładania kar na osoby zarządzające transportem z wykroczeniowego na administracyjny. Maksymalna kara za wszystkie naruszenia dla osoby zarządzającej również ulegnie zmianie – będzie wynosić 3000 zł.

Co dodano do ustawy o transporcie drogowym?

W ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym wprowadzono również zmiany polegające na:

  • dodaniu definicji „operacji transportu intermodalnego” oraz definicji „wysyłającego”;
  • dodaniu obowiązków wysyłającego i przewoźnika drogowego w przypadku wykonywania operacji transportu intermodalnego oraz sankcji w przypadku niewykonania tych obowiązków;
  • uzupełnieniu i doprecyzowaniu przepisów dotyczących funkcjonowania krajowego rejestru elektronicznego przedsiębiorców transportu drogowego;
  • wprowadzeniu przepisów dotyczących kontroli masy pojazdu, przekazywania przez uprawnione organy danych o przeprowadzanych kontrolach mas pojazdów oraz przekazywania przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego do Komisji Europejskiej danych o przeprowadzonych kontrolach mas pojazdów;

Ustawa o tachografach

W ustawie o tachografach z dnia 5 lipca 2018r. zawarte zostały przepisy dotyczące wydawania, przedłużania oraz wymiany kart do tachografów cyfrowych oraz praw i obowiązków podmiotu wydającego karty. Nowa wersja zawiera również przepisy, na podstawie których tworzy się ewidencję kart do tachografów cyfrowych. Ponadto, ustawa określa zadania organów administracji publicznej i innych podmiotów w sprawach tachografów stosowanych w transporcie drogowym oraz reguluje warunki prowadzenia działalności w zakresie instalacji, sprawdzenia, przeglądów i napraw tachografów.

Celem regulacji jest zwiększenie skuteczności i sprawności systemu tachografów oraz zapewnienie lepszego egzekwowania przepisów socjalnych w transporcie drogowym.

Kiedy zmiany zaczną obowiązywać?

Zmiana ustawy o tachografach prawdopodobnie zacznie obowiązywać od 20 września 2018 r., natomiast zmiana dotycząca ustawy o transporcie drogowym -od  dnia 27 września 2018 r. Przewidywana data ogłoszenia ustawy o tachografach została wyznaczona na 21 sierpnia 2018r., a ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw na 28 sierpnia. 2018r.; większość przepisów ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ich ogłoszenia.

Na podstawie: koben.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.