Leasing coraz bardziej atrakcyjną alternatywą!

Ponad 600 tysięcy polskich przedsiębiorców branży TSL korzysta z rozwiązań finansowych w postaci leasingu. Wszystko wskazuje na to, iż „leasingowy” trend będzie nadal zwyżkować.

Coraz więcej właścicieli firm transportowych decyduje się na leasing samochodów ciężarowych i dostawczych. Umowa ta stanowi atrakcyjną alternatywę szczególnie dla nowych, małych oraz średnich firm.

Leasing – możliwości

Przedsiębiorca decydujący się na leasing pojazdu może wybrać opcję leasingu finansowego lub operacyjnego.

W pierwszym przypadku, przedmiot umowy (dany pojazd) jest zaliczany do składników majątkowych przedsiębiorcy(leasingobiorcy), przez co musi on dokonywać odpisów amortyzacyjnych, ale i może wliczyć część rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów. Po zakończeniu leasingu i wpłacie ostatniej raty, przedsiębiorca staje się właścicielem przedmiotu umowy.

W leasingu operacyjnym, pojazd jest zaliczany do składników majątkowych strony udostępniającej samochód(leasingodawcy), przez co obowiązek dokonania odpisów amortyzacyjnych leży po jego stronie. W przeciwieństwie do leasingu finansowego, po zakończeniu trwania umowy leasingobiorca może wykupić użytkowany pojazd. Dodatkowo, przedsiębiorca wlicza opłatę wstępną oraz raty netto do kosztów uzyskania przychodu.

Czynniki przemawiające za leasingiem

Zawarcie umowy leasingowej jest niezwykle kuszącą opcją dla właścicieli firm. Fakt braku obciążenia zdolności kredytowej oraz płynności finansowej poprzez ratalne koszty niewątpliwie przyciąga przedsiębiorców. Co więcej, leasingodawcy oferują klientom dodatkowe usługi jak darmowy serwis czy stała składka ubezpieczenia pojazdu na okres kilku lat.

Warto przypomnieć, iż leasing gwarantuje korzyści finansowe z tytułu wliczenia części kwot ratalnych umowy do kosztów uzyskania przychodu.

Popularność leasingu

Z roku na rok wartość sfinansowanych inwestycji poprzez leasing rośnie – w pierwszym kwartale było to ok. 15 mld złotych. Największym – bo opiewającym na kwotę 2 mld złotych – udziałem w inwestycji może pochwalić się sektor ciągników siodłowych. Zgodnie z szacunkami ZPL, do końca roku wartość rynku leasingowego powinna osiągnąć ok. 67-68 mld złotych.

W dobie nowych technologii i nacisku jaki Unia Europejska kładzie na ochronę środowiska poprzez m.in: wprowadzanie norm Euro, leasing pojazdów ciężarowych zyskuje coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców. Zamiast zakupu ciężarówki, leasingobiorca może zdecydować się na jego „najem”, dzięki czemu nie ryzykuje, iż pojazd po krótszym czasie użytkowania (niż zamierzany), nie będzie spełniał nowych wymogów.

 

Źródło:tsl-biznes.pl, poradnikprzedsiebiorcy.pl

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.