Promy do Szwecji: Nowy prom Polferries z Gdańska do Nynashamn

Promy do Szwecji: Nowy prom Polferries z Gdańska do Nynashamn
Quest Navigation

Zgodnie z informacjami podanymi przez Polską Agencję Prasową i PŻB, już pod koniec marca możemy spodziewać się nowej jednostki na linii z Gdańska do Nynäshamn.

 

Prezes Polferries, Piotr Redmerski potwierdził przedstawicielom PAP, że nowy nabytek przedsiębiorstwa popłynie na trasie Gdańsk – Nynäshamn. Połączenie zostanie uruchomione po krótkiej wizycie statku na stoczni już na przełomie marca i kwietnia.

Prom Nova Star, bo tak obecnie nazywa się nowo zakupiona jednostka został wybudowany w 2011 roku statek w stoczni ST Marine w Singapurze. Posiada 161m długości i 25,6m szerokości.

Jednostka ta została wybudowana dla LD Lines i kosztowała 179 milionów dolarów w 2007 roku. Statek miał być przeznaczony do kursowania pomiędzy Calais a Dover jednak w 2011 roku, zerwano kontrakt co uniemożliwiło mu wypłynięcie w pierwszy rejs do Anglii. Następnie prom eksploatowała spółka Nova Star Cruises Limited jako sezonowy statek wycieczkowy pływający w zatoce Main pomiędzy Stanami a Kanadą. Ostatecznie prom został wyczarterowany do Inter Shipping gdzie pływał z Algeciras do Tangeru.

Gdańsk-Nynäshamn: Prom Polferries spełni wymagania skandynawskiego rynku

Potwierdzając krążące od kilku tygodni informacje o nowym promie Prezes Redmerski wyraził radość, że nareszcie przedsiębiorstwo będzie dysponowało jednostką ro-pax, która wprowadzi wysokie standardy świadczenia usług na rynku połączeń promowych pomiędzy Polską a Szwecją.

Nowy statek pomieści 1215 pasażerów i będzie dysponował linią ładunkową o długości 2790 m, z czego aż 1575 m dla samochodów ciężarowych. Statek uzupełni brakujące dni w rozkładzie pokonując trasę do Szwecji w tym samy czasie, czyli w 18 godzin. Dodajmy, że Nova Star oferuje pasażerom również 652 miejsca noclegowe w 163 kabinach oraz 254 rozkładanych foteli.

Poza podniesieniem warunków komfortu podróży pasażerowie będą mieli do dyspozycji sklepy, kafeterie, restauracje i sale konferencyjne.

Polferries: Zakup czy czarter statku?

Wprowadzenie nowej jednostki na linię jest konsekwentną realizacją planu strategii spółki, mającej na celu odbudowanie silnej i nowoczesnej floty w zastępstwie obecnie pływających wysłużonych promów. Nova Star jest trzecim zakupem armatora po MAZOWI i CRACOWI na przestrzeni ostatnich 4 lat. Ponadto cały czas trwa budowa nowej jednostki o której mogą Państwo przeczytać TUTAJ.

Nie jest jeszcze postanowione, czy prom zostanie zakupiony, czy wyczarterowany przez armatora. Z dostępnych informacji wynika natomiast, że nowy statek przypłynie z Algeciras do Gdańska w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Opracowali:

Krzysztof Kulikowski i Aleksandra Wojcińska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.