W sierpniu ubiegłego roku wspominaliśmy, że wraz z początkiem nowego roku wejdą w życie zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy i będą mogły się o nie ubiegać osoby niesłyszące, których w naszym kraju żyje już ponad milion. Jak to często w naszym kraju bywa, procedury wprowadzenia nowych przepisów nierzadko zajmują więcej czasu niż przewidywano. Wg najnowszych informacji zmiany dotyczące egzaminów na prawo jazdy będą obowiązywały od połowy roku i wejdą w życie w czerwcu 2018 roku.
Nowa baza testów na prawo jazdy już dostępna
Kilka dni temu w sieci pojawiły się informacje, że jest już dostępna nowa baza pytań obowiązujących na egzaminie na prawo jazdy, opublikowana przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa Departamentu Transportu. Na stronie: poprawojazdy.pl można pobrać bezpłatną aplikację opartą o nowe pytania, która pomoże osobom niedosłyszącym przygotować się do państwowego egzaminu na prawo jazdy. Pytania są przetłumaczone na język migowy.
Dlaczego jednak nie od 1 stycznia?
Sławomir Piechota, przewodniczący komisji do spraw petycji przyznał, że sprawa przyznania prawa jazdy niesłyszącym jest już bliska realizacji, ale nowy najpewniejszy termin to połowa roku. Zarówno Biuro Legislacyjne jak i Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nie wyrażało sprzeciwu, aby osoby niesłyszące mogły starać się o zawodowe prawo jazdy. Projekt nowelizacji ustawy został skierowany do Sejmu po interwencji kierowcy, który poczuł się dyskryminowany.
Na zachodzie to już dawno standard…
Posłowie zapoznając się z projektem, sięgnęli również do przepisów unijnych. Po analizie okazało się że na Zachodzie osoby niesłyszące już od dawna mogą ubiegać się o prawo do prowadzenia pojazdów ciężarowych. Jakie jeszcze udogodnienia są przewidziane można sprawdzić tutaj.
Niesłyszący świetnie radzą sobie za kierownicą małych pojazdów
Portal tvn24.pl jakiś czas temu przytoczył historię niesłyszącej pani Kamili, która ucząc się jazdy samochodem w komunikacji z instruktorem używa kartek z jasno napisanymi instrukcjami, takimi jak: “skręć w lewo”, czy “zatrzymaj obok drzewa”, ale poza tym wszystko odbywa się jak na typowej lekcji jazdy. W Polsce nie brakuje osób głuchoniemych za kierownicą, ale czują się one dyskryminowane, dlatego, że zgodnie z obowiązującym prawem mogą prowadzić jedynie samochody osobowe.
Dlaczego nie mieliby sobie poradzić z większymi pojazdami? Niepełnosprawni już niejednokrotnie udowadniali, że doskonale radzą sobie za kierownicą. Najlepszym przykładem może być Cezary Kopiczko, któremu brak lewej dłoni i prawego przedramienia nie przeszkodziły w spełnieniu marzeń. Został zawodowym kierowcą ciężarówki, który jeździ po całej Europie. Czyli jednak można!
Kopiczko zapytany o to, czy osoba niesłysząca jest w stanie odpowiednio zareagować na jadącą karetkę argumentuje, że głuchy jest w stanie dostrzec niektóre rzeczy, a nawet odczytać z ruchu drogowego, co się dzieje na drodze – zauważa, że inne pojazdy wykonują manewry i dostosowuje się do ruchu na drodze.
Szansa na zatrudnienie – są już szkolenia!
Osoby niepełnosprawne są jednomyślne – są zdania, że wszystkie granice można pokonać. Zawód kierowcy może stać się szansą dla nich na zdobycie pracy. Według szacunków w Polsce brakuje nawet 100 tys. zawodowych kierowców aut ciężarowych. Według Krzysztofa Marciniaka, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom, prowadzącego szkolenia dla niepełnosprawnych, coraz więcej osób niedosłyszących i niesłyszących zgłasza chęć wzięcia udziału w kursie na prawo jazdy na pojazdy ciężarowe. Dodaje, że podczas prób prowadzenia przez kursantów pojazdów o średnim tonażu okazało się, że osoby te są bardzo sprawnymi, skutecznymi i bezpiecznymi kierowcami. Rozwiał też ostatecznie wątpliwości dotyczące tego, czy osoba z wadą słuchu będzie w stanie prawidłowo zareagować na inne pojazdy używające sygnałów dźwiękowych, wyjaśniając, że w takim przypadku w pojeździe montuje się specjalne urządzenie, które na kokpicie precyzyjnie informuje, z której strony jedzie taki samochód.
Źródła: www.poprawojazdy.pl; www.tvn24.pl; fakt.pl
Dodaj komentarz