Praca w logistyce

praca w logistyce
Zdjęcie: targi.praca.pl

Studia, mija 5 lat i co dalej? Przed dylematem wyboru wymarzonej pracy stają absolwenci wielu kierunków, w tym transportu i logistyki, czy też zarządzania łańcuchem dostaw. Jakie możliwości daje praca w logistyce? Czy aby pracować w branży transportowo-logistycznej trzeba ukończyć kierunkowe studia? Kogo tak naprawdę szukają pracodawcy?

 

Kto pracuje w logistyce? – praca nie tylko dla „branżowcy”

Firmy prowadzące swoją działalność w sektorze transport-spedycja-logistyka poszukują pracowników z bardzo różnymi umiejętnościami oraz wykształceniem. Niekoniecznie trzeba ukończyć kierunkowe studia, aby zostać spedytorem czy zarządzać magazynem, jednakże 5 lat nauki jest bardzo pomocne szczególnie na początku kariery.

Aby branża TSL funkcjonowała sprawnie, potrzeba również innych specjalistów, pracujących na stanowiskach bardziej uniwersalnych. W dużych przedsiębiorstwach transportowych niejednokrotnie tych pracowników jest więcej niż “branżowców” – każda firma potrzebuje specjalistów ds. kadr i płac, księgowych, fakturzystów, specjalistów ds. administracji, marketingu,  czy sprzedaży swoich usług oraz prawników, analityków, informatyków. Mogą oni stanowić nawet ponad 40% wszystkich pracowników. Przykładowo Przedsiębiorstwo Przewozu Towarów PKS Gdańsk-Oliwa SA zatrudnia ponad 200 pracowników, spośród których 120 wykonuje zawód spedytora, ale tylko około 25%  wszystkich zatrudnionych ukończyła studia logistyczne.

 

Zacznij od podstaw – praktykant mile widziany

Wielu młodych ludzi rozpoczynających przygodę na rynku pracy w TSL wielokrotnie spotyka w ogłoszeniach stwierdzenie: warunek konieczny – minimum 2 lata doświadczenia w spedycji krajowej i międzynarodowej. Wysyłanie CV na tego typu ogłoszenia kończy się zazwyczaj pominięciem go przez pracodawcę ze względu na niespełnienie podstawowego wymagania. Zauważmy jednak, że wymaganie to dotyczy stanowiska specjalisty. Osoba o doświadczeniu zawodowym około 1 roku może zostać młodszym specjalistą, zaś ta bez doświadczenia – asystentem, zyskując jednocześnie możliwość nauki od bardziej doświadczonych współpracowników.

Niejednokrotnie firmy TSL poza absolwentami poszukują również studentów oraz osób, które ukończyły technikum logistyczne i oferują płatne i bezpłatne praktyki lub staże. Często zdarza się tak, że większość stażystów rozpoczynających pracę ma szansę pozostać w firmie na stałe lub też odbywając praktyki pozyskać kontakty, które umożliwią późniejsze zatrudnienie. Przeważnie przyjmuje się kilku stażystów/praktykantów na okres 3 miesięcy, często w okresie wakacyjnym. Niektóre przedsiębiorstwa współpracują ze studentami również oferując im możliwość pozyskania wiedzy niezbędnej do napisania prac dyplomowych.

 

Dobierz zawód do swoich predyspozycji

Wybierając pracę dla siebie dobrze jest poznać swoje mocne i słabe strony. Wielu absolwentów kierunków logistycznych decyduje się na zostanie spedytorem, czyli krótko mówiąc prawą ręką kierowcy – osobą odpowiadającą za obsługę zleceń transportowych i spedycyjnych oraz pozyskiwanie klientów i przewoźników. Warto poczytać więcej o specyfice pracy spedytora i dowiedzieć się, jak wygląda dzień z życia spedytora, aby zweryfikować, czy rzeczywiście jest to praca dla nas.

Idealny kandydat na to stanowisko powinien być komunikatywny, odporny na stres, a także dobrze radzić sobie pracując w grupie. Ważne, by potrafił planować i łączyć kilka drobnych tematów w jedną całość. Mile widziane jest wykształcenie wyższe kierunkowe (transport i logistyka, zarządzanie łańcuchem dostaw) oraz znajomość jak największej liczby języków obcych. Warunkiem koniecznym jest język angielski na poziomie minimum komunikatywnym. Dobrze znać również któryś z następujących języków: niemiecki, francuski lub hiszpański.

 

Gdzie szukać pracy?

Na koniec pozostaje pytanie kluczowe – skoro wiemy już kogo szuka pracodawca czas zastanowić się nad tym, skąd dowiedzieć się, gdzie warto pracować. Zamiast korzystać jedynie z portali, na których zamieszczane są ogłoszenia o pracę i szukać według słów-kluczy, warto popytać znajomych lub skierować się bezpośrednio do osób z branży poprzez portale zawodowe takie jak LinkedIn czy GoldenLine.

Bardzo przydatne jest również obserwowanie profili firm na portalach społecznościowych oraz wybranie się na Targi Pracy, Dni Kariery czy też Dni Otwarte danej firmy, gdzie można wprost zapytać pracowników o to, co nas interesuje i zweryfikować atmosferę pracy, wymagania i oczekiwania w praktyce. Uczelnie swoim studentom proponują również inicjatywy takie jak Biura Karier, gdzie podczas studiów oraz po ich ukończeniu można pozostawić swoje dokumenty aplikacyjne w celu pomocy w znalezieniu praktyk lub staży.

 

1 Komentarz

  1. Decydując się na studia kierunkowe, warto dobrze przemyśleć to, w jakim kierunku będzie zmierzała branża logistyczna. Już teraz widać, że większość usług typu kadry, hr, księgowość i informatyka są zlecane zewnętrznym firmom, które nie koniecznie specjalizują się wyłącznie w pracy dla branży logistycznej. Widać też, że większe firmy coraz bardziej stawiają na automatyzację magazynków poprzez zastosowanie robotów autonomicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.