Jak poradzić sobie z awarią na autostradzie?

Jak postępować w przypadku awarii na autostradzie?
Zdjęcie: Wikipedia

Chyba nie ma gorszego miejsca na awarię samochodu niż autostrada, z dala od miasta i cywilizacji… W mieście lub w jego pobliżu można samemu próbować coś zrobić lub liczyć na pomoc innych, a na autostradzie jest to dużo bardziej kłopotliwe. Wielu z nas myśli, że w momencie awarii na autostradzie nie można zrobić nic innego poza odholowaniem. Ta opinia nie jest jednak do końca prawdziwa. Jak poradzić sobie z awarią na autostradzie?

Problematyczna konieczność zatrzymania pojazdu

Awaria pojazdu na autostradzie to zupełnie inna sytuacja niż gdziekolwiek indziej – powodująca konieczność zatrzymania się w miejscu niebezpiecznym na drodze. Postój, nawet na pasie awaryjnym, bez właściwego oznakowania tego miejsca jest bardzo ryzykowny. To dlatego zasady zachowania się są zupełnie inne niż na drodze krajowej czy lokalnej.

 

Jak postępować krok po kroku?

  1. Zadbaj o właściwe oznakowanie i własne bezpieczeństwo

Po pierwsze trzeba zadbać przede wszystkim o właściwe oznakowanie pojazdu podczas postoju. Jeżeli nasz samochód się popsuje, należy natychmiast zjechać na pas awaryjny i włączyć światła awaryjne. Jeśli posiadamy w samochodzie kamizelkę odblaskową, należy koniecznie ją założyć. Nie ma co prawda takiego obowiązku, ale to zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo.

Trzeba również pamiętać, że po zmroku sytuacja wygląda inaczej. Na nieoświetlonej drodze poza terenem zabudowanym trzeba posiadać elementy odblaskowe. Zatem jeżeli często poruszasz się autostradą, koniecznie zaopatrz się w przynajmniej dwie kamizelki.

Po wyjściu z pojazdu jak należy jak najszybciej wyjąć trójkąt odblaskowy i ustawić go w odległości minimum 100 m za pojazdem. Można się w tym miejscu posiłkować słupkami drogowymi, które są umieszczone w takiej właśnie odległości od siebie, choć dobrze jest dodać jeszcze kilkanaście-kilkadziesiąt metrów. Warto przy okazji zerknąć w pobliżu jakiego słupka stoi samochód i zapamiętać numer.

Dla własnego bezpieczeństwa lepiej przebywać za barierą oddzielającą jezdnię od pobocza. Również siedzenie w aucie nie jest zalecane, gdyż istnieje ryzyko najechania na nie przez inny pojazd.

 

2.  Zabezpiecz miejsca i wezwij pomoc

Po oznakowaniu miejsca postoju samochodu trójkątem, należy wezwać służbę drogową, która we właściwy sposób zabezpieczy to miejsce poprzez otoczenie pojazdu pachołkami i postawienie auta z sygnalizacją. Jest to bezpłatne. Najłatwiej zadzwonić pod numer telefonu wskazany na bilecie, który otrzymuje się na bramce autostrady. Możesz też skorzystać z budki z telefonem alarmowym – są umieszczone co dwa kilometry po obu stronach pasa jezdni. Wówczas nawet nie trzeba znać swojej lokalizacji i od razu można wezwać lawetę.

 

  1. Jak poprawnie holować pojazd na autostradzie?

Należy pamiętać o tym, że holowanie samochodu do najbliższego zjazdu, stacji benzynowej, MOP-u lub warsztatu jest możliwe tylko i wyłącznie przez pojazd do tego przeznaczony. Nie można liczyć na pomoc innego kierowcy, ponieważ zatrzymywanie kogokolwiek na autostradzie jest bardzo niebezpieczne.

O holowaniu na autostradzie mówi jasno kodeks drogowy. Zabrania się holowania: na autostradzie, z wyjątkiem holowania przez pojazdy przeznaczone do holowania do najbliższego wyjazdu lub miejsca obsługi podróżnych. Ustawa prawo o ruchu drogowym Art. 31. ust 2 pkt. 5

Nie istnieją natomiast zasady mówiące o konieczności korzystania z usług konkretnych firm zajmujących się holowaniem. Można po prostu zadzwonić do pobliskiego warsztatu i poprosić o lawetę. W przypadku zabezpieczenia pojazdu przez służby drogowe, to nie ma też konieczności holowania auta, jeżeli jest możliwa naprawa na miejscu.

Warto o tym pamiętać i nie dać się łatwo naciągnąć, jeżeli jest się w pełni świadomym, jak przywrócić sprawność w swoim pojeździe – np. zmienić przebite koło.

Można również spokojnie poczekać na bezpłatną lawetę z ubezpieczenia assistance lub osoby znajomej, która prowadzi warsztat, zamiast korzystać z usług firm współpracujących z zarządcami autostrad – to niemal pewne, że ich holowanie jest odpowiednio droższe.

Holowanie samochodu z autostrady może kosztować nawet powyżej 300 zł, podczas gdy zewnętrzny warsztat może wyświadczyć tę usługę nawet za połowę ceny.

 

4.      Czy można jechać z usterką?

Jeśli awaria pojazdu umożliwia dalsze poruszanie się można kontynuować jazdę do najbliższego zjazdu lub miejsca, na którym jest możliwe bezpieczne zatrzymanie się. Wówczas należy skorzystać z pasa awaryjnego. Minimalna, zalecana prędkość na autostradzie to 40 km/h. Wolniejsza jazda może być uznana za zachowanie niebezpieczne lub utrudnianie ruchu innym pojazdom.

 

Na podstawie: autokult.pl

 

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.