W ciągu ostatnich 100 lat świat się zauważalnie skurczył. Nie ze względu na swe, stałe bądź co bądź wymiary, ale na niezwykle skrócony czas, w jakim można dotrzeć z jednego jego końca na drugi. Prawie każdy interesujący nas region jest nieledwie na wyciągnięcie ręki. A im „grubszy” portfel ta ręka dzierży, tym szybsza i wygodniejsza podróż nas czeka. Zanim jednak wyruszymy na podbój małego-wielkiego świata, warto zaplanować sobie pobyt na miejscu, a w nim przede wszystkim sposób poruszania się.
Lepiej słabo jechać niż dobrze iść…
Możliwość niezależnej od nikogo peregrynacji jest niezwykle kusząca. Bez oczekiwań na autobus, pociąg, wolne miejsce czy konieczności bycia punktualnym. Dlatego dobrze jest zorientować się najpierw w możliwościach transportu, nazwijmy to, publicznego w danym kraju. Spełnia on nasze oczekiwania? Czy dojedziemy bez większych problemów do interesujących nas lokalizacji? A może legendy o zatłoczonych autobusach i jeździe z kozą na plecach jako swoistej kolorystyce regionu nam nie odpowiadają? W takim razie warto się zdecydować na wynajem samochodu.
W domowych pieleszach
Lot zabukowany, hotele zarezerwowane, czas więc na przejrzenie ofert wypożyczalni samochodów. Im wcześniej zaczniemy zdobywać wiedzę w zakresie dostępności pojazdów, kosztów wynajmu, czy miejsca, z którego możemy odebrać auto, tym spokojniej będziemy spędzać czas przed czekającą nas podróżą. Często w ofertach wypożyczalni można znaleźć opcję zarezerwowania i opłacenia auta na długo przed przyjazdem w dużo niższej, czasem nawet o kilkadziesiąt procent, cenie. Niestety, dotyczy to zwykle samochodów klasy średniej o standardowym wyposażeniu. Jeżeli czeka nas wycieczka po terenach słabiej zurbanizowanych i chcielibyśmy wynająć pojazd co najmniej klasy SUV, musimy się liczyć z wyższymi kosztami, tak wynajmu, jak i brakiem zniżki za wcześniejszą opłatę.
W kupie raźniej… i taniej
Jest to oczywista prawda – im więcej osób jest do podziału kosztów, tym taniej. Cena najmu pojazdu jest stała, bez względu na to, ile osób będzie nim podróżować. Aby jednak zachować komfort podróży w liczniejszym gronie, trzeba dostosować jego gabaryty do ilości pasażerów, co niestety będzie się wiązać z większym kosztem wypożyczenia samochodu. Dobra wiadomość jest taka, że zwykle większe, komfortowe samochody są lepiej wyposażone.
Plan
Wypożyczając samochód, oprócz marki, typu i wyposażenia od razu określamy, skąd auto odbierzemy i gdzie je odstawimy. Zwykle wypożyczalnie, jak choćby nasza, krajowa wypożyczalnia samochodów w Krakowie, mają placówki zlokalizowane tuż przy lotniskach. Warto więc od razu skorelować sobie miejsce przylotu z odbiorem samochodu. Podobnie działa to w drugą stronę – odstawiamy samochód tam, skąd nam będzie najlepiej wrócić do domu. Może być to ta sama filia wypożyczalni, ale równie dobrze może być to lotnisko znajdujące się na drugim krańcu mapy kraju.
Detalicznie
Każda wypożyczalnia ma określone przepisy, komu może wynająć samochód i jakie są wymagane do tego dokumenty. Jeżeli jesteśmy zbyt młodzi lub wyróżniamy się bardzo podeszłym wiekiem, wypożyczenie auta może być niemożliwe. Może zaistnieć też taka sytuacja, że jeżeli prawo jazdy mamy krócej niż rok, także nie wynajmiemy samochodu. Poza tym do wypożyczenia potrzebny będzie ważny paszport/dowód osobisty i karta kredytowa. WAŻNE – karta musi być zarejestrowana na kierowcę (ewentualnie pasażer z kartą kredytową i prawem jazdy może być dodatkowym kierowcą, wiąże się to jednak z dodatkowym ubezpieczeniem samochodu, a co za tym idzie – większymi kosztami wynajmu).
Drobnym druczkiem
Właśnie, dodatkowe koszty. Istnieje kilka możliwości, które mogą nas sporo kosztować w przypadku kłopotów z wynajętym samochodem lub przy jego zdawaniu do wypożyczalni. Zawsze dokładnie trzeba przeczytać umowę najmu pojazdu i zwrócić szczególną uwagę na warunki i zakres jego ubezpieczenia. Czy pokrywa ono każde uszkodzenie? Czy zawiera coś więcej oprócz standardowego OC? W niektórych ofertach od razu zaznaczone są opcje, że ubezpieczone są też szyby czy opony, a w cenie zawiera się ponadto ochrona wszystkich pasażerów. Zwracajmy uwagę na wszelkie dodatkowe koszty i zabezpieczenia podawane w umowie najmu jak np. wkład własny czy pozostawienie depozytu, a także na politykę paliwową wypożyczalni. Możliwość odstawienia samochodu ze stanem paliwa takim, w jakim go odbieraliśmy, jest najbardziej uczciwa.
W drogę
Wynajem samochodów – poradnik początkujących podróżników, który przedstawiliśmy, na pewno nie wyczerpuje wszystkich zagadnień związanych z wynajmowaniem samochodu za granicą. Zależnie od kraju zasady nieco się różnią, bądź mogą zaistnieć inne, dodatkowe warunki wynajmu samochodu, dlatego przed każdym wyjazdem, najlepiej na długo przed nim, prześledźmy wszystkie dostępne opcje wynajmu i to w kilku firmach. Da nam to możliwość wyprania optymalnej dla swoich potrzeb opcji.
Dodaj komentarz