Na co zwrócić uwagę zamawiając nadwozie plandekowe?

Nadwozia plandekowe to idealne rozwiązanie dla dostawców i Przewoźników, którzy cenią sobie każdy grosz. To najbardziej popularny typ zabudowy pojazdów dostawczych, wyróżniający się obniżoną masą własną poprzez zastosowanie ścian w formie lekkiej plandeki. Odpowiednio wybrane nadwozie pozwoli zredukować koszty dostaw do minimum, a przy tym posłuży przez długie lata. Na co zwracać uwagę przy zamówieniu? 

 

Na co zwrócić uwagę zamawiając nadwozie plandekowe?

 

Na początku trzeba zapoznać się z wytycznymi załadunku i dostawy towaru kontrahentów z którymi współpracujemy lub będziemy współpracować, a następnie odpowiedzieć sobie na kilka pytań: Czy ma to być „solówka” czy „zestaw przestrzenny”/ile DMC potrzebuje? Jaki ładunek będzie przewożony?  Czy stosowany jest boczny/ górny załadunek? Czy ładunek wymaga specjalnych systemów mocowania? Czy transport będzie odbywał się w Polsce czy również na terenie UE.

Na co zwracać uwagę przy wyborze nadwozia plandekowego?

Firm oferujących nadwozia jest bardzo wiele. Z jednej strony mamy szeroki wybór produktów, z drugiej strony pojawia się pytanie – czym tak naprawdę te nadwozia się od siebie różnią. Nie wszystkie produkty są sobie równe i przy wyborze i z pozoru małe detale mogą mieć wpływ na późniejszy komfort użytkowania i cenę.

Aby nadwozie plandekowe spełniało swoją funkcję – musi charakteryzować się lekkością, trwałością, funkcjonalnością i dobrym zabezpieczeniem towarów. Idąc tym tropem, podczas wyboru zwróćmy uwagę na materiały, z których zrobiona jest zarówno plandeka, jak i nadwozie auta ciężarowego.

Plandeka jest jednym z najważniejszych elementów, który jest narażony na czynniki zewnętrzne czy uszkodzenia, dlatego warto by była o gramaturze 900 g/m2, zgodne z certyfikatem CODE XL.

Coraz częściej stosowane są również systemy zintegrowane z plandeką, np. wzmocnienia siatką stalową zabezpieczające przez przypadkowym przedarciem oraz utrudniające przecięcie podczas kradzieży, systemy listew pionowych przyspieszających przygotowanie zabudowy do załadunku czy systemy kotar wewnętrznych często stosowanych przy przewozie mebli.

Nie bez znaczenia są też materiały użyte w konstrukcji nadwozia. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów i nowoczesnych technologii całość konstrukcji ramy jest sztywna i lekka.

Standardowe montuje się nawet 4 rzędy listew aluminiowych (w tańszych rozwiązaniach drewnianych) w lepszych modelach systemy listew pionowych. Również dach nadwozia powinien być oparty na aluminiowych podłużnicach z poprzeczkami wykonanymi z lekkich i cienkościennych profili. Na podłodze można stosować bardzo lekkie, ale również droższe panele o przekroju plastra miodu, lub częściej stosowane podłogi wykonane z wytrzymałego aluminium czy sklejki. Grubość podłogi zawsze powinna być dostosowywana do DMC pojazdu.

Na co zwrócić uwagę zamawiając nadwozie plandekowe?

Jakość, ochrona towaru, lekkość… wszystko to jest ważne podczas wyboru nadwozia plandekowego. Jednak liczy się coś jeszcze – funkcjonalność. Nadwozie i skrzynia powinny zwierać dodatkowe elementy, które ułatwiają ładunek i rozładunek. Najlepiej wyposażone nadwozia, posiadają ściany boczne w postaci kurtyny na wózkach, które ułatwiają przesuwanie, a co za tym idzie, szybki dostęp do przestrzeni ładunkowej (również z systemami listew pionowych o których wspominaliśmy wcześniej). Pomocny jest również zapadkowy systemem bocznego i pionowego napinania plandeki, z klamrami stalowymi, które znacznie skracają proces przygotowania zabudowy do drogi. Czasem załadunek może odbywać się od góry w takim przypadku istotna jest możliwość szybkiego otwierania dachu dzięki wykorzystaniu łożysk kulkowych w wózkach prowadzących poprzeczki.

Przy wysokim załadunku w granicach 3 m. wysokości wewnętrznej warto doinwestować w systemy  2-stronnego podnoszenia dachu do załadunku – dzięki czemu załadunek tego towaru staje się szybszy i łatwiejszy.

To o czym zapominamy konfigurując zabudowę to fakt, że właściwie dobranie elementów do realnych potrzeb transportowych pozwala zmniejszyć wagę zabudowy, a co za tym idzie ograniczyć zużycia paliwa i jednocześnie zredukować koszty eksploatacyjne co może się przełożyć na wyraźny wzrost zysku.

Na co zwrócić uwagę zamawiając nadwozie plandekowe?

Solidne nadwozia plandekowe Redos – gwarancja jakości  

Nadwozia plandekowe firmy Redos to produkty wysokiej jakości. Firma wyróżnia się na rynku dbałością o szczegóły oraz jakością użytych materiałów. Produkty posiadają certyfikaty Instytutu Transportu Samochodowego, które potwierdzają bezpieczeństwo przewożonego ładunku zgodnie z normami EN 12640 oraz EN 12642 CODE XL oraz DCE 9.5 w zakresie wytrzymałości nadwozia/zabudowy kurtynowej typ CURT-Trail.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.