Mniejsze wymiary tablic rejestracyjnych nareszcie będą legalne

Mniejsze wymiary tablic rejestracyjnych nareszcie będą legalne

Mamy dobrą wiadomość dla kierowców, którzy sprowadzają pojazdy ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii. Zgodnie z zapowiedziami od połowy 2018 roku nie trzeba będzie już dopasowywać tablic rejestracyjnych do polskich wymiarów. Mniejsze wymiary tablic rejestracyjnych nareszcie będą legalne.

Inne wymiary tablic rejestracyjnych w USA i Japonii

O problemach kierowców, którzy sprowadzali samochody ze Stanów Zjednoczonych oraz Japonii pisaliśmy już w ubiegłym roku, podając wymiary tablic rejestracyjnych obowiązujące w Polsce oraz w wymienionych krajach. Polskie, podłużne tablice rejestracyjne mają standardowe wymiary 520 na 114 mm, natomiast tańsze w zakupie pojazdy z rynku wtórnego z USA i Japonii zaprojektowano pod tablice o wymiarach 305 na 115 mm.

 

Koniec z nielegalnym obcinaniem tablic rejestracyjnych

Aby poradzić sobie z różnicą w wymiarach tablic, właściciele aut narażali się na mandat, ręcznie zmniejszając tablice.  Nie ma możliwości zamontowania standardowych polskich tablic do takiego auta bez ingerencji w kształt tablicy albo miejsce na nią przeznaczone – szczególnie z tyłu samochodu. Kierowcy zaginali większe tablice lub próbowali stosować zamienniki, które wykonywali we własnym zakresie lub zlecali firmom, co było uznawane za nielegalne praktyki. Na rynku pojawiają się oferty stworzenia „prywatnych” tablic rejestracyjnych o wymiarach 305 x 155 mm. Grozi za nie kara 100 – 200 zł oraz 3 punkty karne, nawet w przypadku posiadania przy sobie niezamontowanego oryginału.

 

Mniejsze tablice rejestracyjne legalne od połowy 2018 roku

Od 2018 roku mniejsze tablice pasujące do pojazdów z USA i Japonii będą w końcu dopuszczone do użytku. Według zapowiedzi „Gazety Polskiej Codziennie” i portali leftlane.pl  oraz prawodrogowe.pl w połowie roku mają wejść w życie nowe przepisy, dopuszczające mniejsze wymiary tablic jednorzędowych. Nowe prawo zacznie obowiązywać przed końcem drugiego kwartału 2018 roku, z uwagi na potrzebę zapewnienia czasu na badania i produkcję tablic rejestracyjnych według nowych wzorów. Co ciekawe, dla tablic dwurzędowych, rzadziej stosowanych nowe prawo obowiązuje od już 1 stycznia 2018.

 

Koniec niepotrzebnych wizyt w urzędach

To nie koniec zmian dotyczących tablic rejestracyjnych. Zmianie nie ulegną zasady obrotu tablicami rejestracyjnymi oraz materiałami mającymi szczególne znaczenie w ich produkcji. W nowym rozporządzeniu zawarto za to zapis zmieniający procedurę ubiegania się o trzecią tablicę rejestracyjną. Będzie można ją uzyskać przy okazji jednej wizyty w urzędzie. Z kolei posiadacz samochodu, który wystąpi z wnioskiem o wtórnik nalepki kontrolnej lub wtórnik dowodu rejestracyjnego, nie będzie musiał okazywać karty pojazdu już przy składaniu wniosku, ale dopiero na etapie odbioru przygotowanego wtórnika.

 

Nowe tablice rejestracyjne dla eko aut

Pozostała jeszcze kwestia eko aut. Od 1 lipca 2018 wejdą w życie przepisy, które wyróżnią pojazdy napędzane energią elektryczną oraz hybrydy. Będą one oznakowane dodatkowymi naklejkami i nowymi tablicami rejestracyjnymi. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało naklejki, które będą musiały znaleźć się wewnątrz auta w prawym dolnym rogu przedniej szyby.

 

Na podstawie: rp.pl, leftlane.pl, prawodrogowe.pl, moto.wp.pl

 
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.