Kryteria oceny palet

kryteria oceny palet
Zdjęcie: ECR Polska

Poprzednio pisaliśmy o wymiarach palet. Zgodnie z zapowiedzią, dziś kilka słów o kryteriach oceny jakości palet wg organizacji ECR.

Czym różnią się palety EPAL od EUR?

Zanim jednak przejdziemy do kryteriów oceny, wyjaśnijmy potrzebne skróty. Palety EPAL to palety produkowane od 1 sierpnia 2013r. na licencji Polskiego Komitetu Narodowego Epal. Do lipca 2013 termin ten odnosił się do palet EUR produkowanych na licencji PKN Epal, natomiast od sierpnia 2013r. PKN Epal nadaje licencje na produkcję palet oznaczonych wyłącznie logo EPAL.

Palety EPAL oraz palety EUR produkowane są w oparciu o Kartę UIC-435-2. Wymienialność palet EUR na EPAL i odwrotnie zależy do woli użytkowników. ECR Polska rekomenduje wymianę palet EUR na EPAL i EPAL na EUR, o ile spełniają one kryteria jakościowe palet EUR, jak i EPAL.

Od maja 2017 obowiązuje uproszczony system oceniania palet

Dotychczas obowiązywała zasada, że palety czyste kwalifikuje się jako I gatunek i nadaje się im zieloną kartę oceny palet ECR. Palety z widocznymi śladami zabrudzeń mechanicznych oraz chemicznych (np. pleśń), określane były jako palety II gatunku wg żółtej karty oceny palet.  Jednocześnie palety szare, które nosiły naturalne ślady starzenia się drewna przez wiele osób uznawane były za palety również II gatunku i opisywano je często jako palety jednorazowe (uszkodzone). Palety niedopuszczone do użytku charakteryzowano kartą czerwoną. Taki system klasyfikacji budził spore kontrowersje, szczególnie przy określaniu drugiego gatunku. Zmodernizowana zielona karta oceny palet reguluje jednoznacznie tę kwestię i stwierdza, że jeśli paleta nie nosi śladów uszkodzeń większych niż dopuszczalne, nadal jest paletą jakościową.

Obecnie z kryteriów oceniania usunięto kartę żółtą, pozostawiono jedynie zieloną i czerwoną oraz uszczegółowiono wytyczne. Dopisano do oceny zużycie pod kątem koloru desek oraz ilości lat w obiegu. Szczegółowe dane przedstawiamy poniżej.

Kryteria oceny palet wg ECR

Karta oceny palety EUR

kryteria oceny palety EUR

Karta oceny palety EPAL

kryteria oceny palet EPAL

Niedopuszczalne wady palet EPAL i EUR

Na koniec warto zwrócić jeszcze uwagę na to, co determinuje uznanie palety za niezgodną z wymaganiami ECR.

niedopuszczalne wady palet EPAL i EUR

Więcej o Kartach Oceny Palet i możliwości ich zamawiania można dowiedzieć się tutaj: ecr.pl/projekty/palety/karty-oceny-palet

Na podstawie: ecr.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.