Karta kierowcy

Karta kierowcy

Karta kierowcy należy do podstawowego „wyposażenia” kierowcy, bez którego nie może on wykonywać swojej pracy. Postanowiliśmy zebrać kilka istotnych informacji, które mamy nadzieję pomogą rozwiać wątpliwości w tej kwestii. Kto powinien taką kartę wyrobić? Na jak długo jest wydawana? Jak wypełnić wniosek? Zapraszamy do lektury.

Czym jest karta kierowcy?

Karta ta umożliwia identyfikację kierowcy i przypisanie do odpowiedniej osoby danych dotyczących przejazdów rejestrowanych przez moduł tachografu.

 

Kto powinien mieć kartę kierowcy?

Kartę kierowcy wnioskować mogą kierowcy pojazdów używanych do przewożenia towarów lub osób gdy dopuszczalna masa całkowita pojazdu, włącznie z przyczepą lub naczepą, przekracza 3,5 tony. Dotyczy to również kierowców pojazdów pasażerskich, przystosowanych do przewożenia ponad dziewięciu osób włącznie z kierowcą.

 

Do czego służy karta kierowcy?

Na karcie kierowcy zapisywane są dane dotyczące przejazdów, postojów, odpoczynków i innych prac wykonanych przez określonego kierowcę.

 

Na jaki okres wydawana jest karta do tachografu cyfrowego?

Po pozytywnej weryfikacji danych, o których mowa w ustawie, podmiot wydający karty wydaje kartę na okres:

-5 lat, nie dłuższy jednak niż okres ważności prawa jazdy posiadanego przez kierowcę – w przypadku karty kierowcy.

-5 lat – w przypadku karty przedsiębiorstwa.

-1 roku, nie dłuższy jednak niż okres ważności zaświadczenia, o którym mowa w art. 16 ust. 2, posiadanego przez technika warsztatu – w przypadku karty
warsztatowej.
-wskazany we wniosku o wydanie karty, nie dłuższy jednak niż 5 lat – w przypadku karty kontrolnej.

Karta kierowcy i karta warsztatowa są kartami imiennymi. Karta kontrolna może być kartą imienną.

 

Wniosek o wydanie karty kierowcy

Wniosek o wydanie karty kierowcy można składać w formie papierowej (wydrukowany i wypełniony wniosek przesyłamy tradycyjną pocztą) lub w formie elektronicznej z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego.  Szczegółowe informacje dotyczące składania wniosku o wydanie karty do tachografu znajdują się tutaj: http://info-car.pl/infocar/tachograf/procedura-skladania-kk.html

Tradycyjny i elektroniczny wniosek znajdują się tutaj:

Stan realizacji wniosku można natomiast sprawdzić tutaj: https://info-car.pl/infocar/tachograf/sprawdz-status.html?cardType=KK. Wystarczy podać swój numer pesel.

 

Karta kierowcy – cena

Wydanie karty kierowcy kosztuje 140 zł netto, karty przedsiębiorstwa i warsztatowej 230 zł, a karty kontrolnej 190 zł netto.

 

Co zrobić z nieaktualną kartą kierowcy?

Starą kartę kierowcy należy zwrócić do PWPW S.A. Zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005r. o systemie tachografów cyfrowych (Dz. U. z 2005 r., Nr 180 poz.1494) właściciel karty ma obowiązek zwrócić dokument do PWPW S.A, nie wcześniej jednak niż po upływie jego terminu ważności.

Kierowca natomiast powinien posiadać starą kartę przy sobie przynajmniej przez kolejne 28 dni, w celu możliwości dokonania ewentualnej kontroli przez uprawniony organ. Za niezwrócenie karty ustawa przewiduję karę wynoszącą do 10 000 pln.

 

Na podstawie: truckeronroad.com, info-car.pl

 

Czytaj także:

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.