Holandia: zakaz odpoczynku w kabinie powyżej 45h

Wprowadzono zakaz odpoczynku w kabinie powyżej 45 godzin
Zdjęcie: Ken Bosma (Flickr)

UWAGA kierowcy! W Holandii wprowadzono zakaz odpoczynku w kabinie powyżej 45 godzin. Obowiązuje on od początku lutego 2018.

Surowe kary za złamanie zakazu odpoczynku w kabinie

Za złamanie zakazu odpoczynku w kabinie powyżej 45 godzin obowiązuje kara grzywny w wysokości 1500 euro (około 6300 zł), która wypisywana jest na pracodawcę. Zasadność rygorystycznej kontroli czasu pracy kierowcy Holendrzy argumentują powołując się na unijne rozporządzenie 561/2006, a także na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Tym samym informacja podawana przez nasz portal o braku zakazu odpoczynku kierowcy w kabinie w Holandii , w czerwcu 2017 właśnie staje się nieaktualna.

 

Zakaz zgodny z unijnym rozporządzeniem

Wprowadzenie kar to efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie belgijskiego przewoźnika, który w 2014 roku odwołał się od wtedy jeszcze bezprawnie nałożonego mandatu w wysokości 1800 euro na kierowcę, który spędził 45-godzinną pauzę w kabinie. W rozporządzeniu UE 561/2006 w artykule ósmym zapisane jest, że „regularny tygodniowy okres odpoczynku nie powinien być odebrany w pojeździe”, w związku z czym spędzanie 45-godzinnej przerwy w pojeździe jest sprzeczne z celem i zapisami rozporządzenia.

Rzetelna informacja dla kierowców

Aby uniknąć sytuacji zaskoczenia i sprzeciwu kierowców, od kilku tygodni Holenderska Inspekcja Środowiska Naturalnego i Transportu (Inspectie Leefomgeving en Transport) prowadzi dystrybucję ulotek w kilku językach, wyjaśniających zmiany, z którymi muszą liczyć się przewoźnicy i kierowcy.

Polski tekst ulotki brzmi następująco: „Państwa pracodawca zobowiązany jest do przestrzegania tego przepisu oraz jego obowiązkiem jest umożliwić Państwu powrót do bazy lub zapewnić odpowiednie zaplecze socjalne. Zgodnie z zaleceniami Inspekcji, celem uniknięcia kary finansowej za powyższe naruszenie, pracodawca powinien być na bieżąco informowany o niemożności odbioru przez kierowcę tygodniowego okresu odpoczynku, co pozwoli mu podjąć stosowne działania zaradcze”

 

Zakaz odpoczynku w kabinach nie tylko w Holandii

W czerwcu ubiegłego roku pisaliśmy także o kontrolach przestrzegania czasu pracy kierowcy w Belgii. Pragniemy zaznaczyć, że poza Belgią i od kilku dni także Holandią, analogiczne zakazy obowiązują we Francji oraz Niemczech. Ponadto, choć na nieco innych warunkach, kary za odpoczynek w kabinach wystawiane są też w Wielkiej Brytanii.

 

Kary są już egzekwowane

W Niemczech w ostatnią niedzielę stycznia wg informacji podanych przez portal 40ton.net, uwagę policji na jednym z parkingów zwróciła ciężarówka z podniesioną maską, pod którą grupa mężczyzn przygotowywała posiłek. Okazało się, że kierowcy łamali zakaz odbywania 45-godzinnego odpoczynku w kabinie. Przy okazji tej jednej kontroli na wspomnianym parkingu, na gorącym uczynku przyłapano aż 34 kierowców! To pracownicy tej samej niemieckiej firmy transportowej. Sami kierowcy pochodzili z Europy Wschodniej i nie mieli w Niemczech stałego miejsca pobytu.

 

Holenderskie władze swoją decyzję o wprowadzeniu zakazu argumentują chęcią uniknięcia postrzegania państwa jako „parkingu Europy”. Przed wprowadzeniem zakazu odpoczynku w kabinie powyżej 45 godzin w Holandii wielokrotnie zdarzały się przypadki, że kierowcy zjeżdżali z ościennych Niemiec, Francji i Belgii objętych zakazem już wcześniej.

 

Źródła: Cargonews.pl, 40ton.net, trans.info

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.