Dotkliwe kary za manipulację tachografem we Francji

Dotkliwe kary za manipulację tachografem we Francji

Pomimo, że obowiązek montowania inteligentnych tachografów wejdzie w życie dopiero w przyszłym roku (od 15 czerwca 2019), już teraz nasilają się kontrole kierowców. Ledwie miesiąc temu wspominaliśmy o nałożeniu wysokiej kary na polskiego kierowcę w Danii, a już napływają kolejne informacje. Uwaga! Można otrzymać dotkliwe kary za manipulację tachografem we Francji.

 

Francja: Polski kierowca przyłapany na gorącym uczynku

Funkcjonariusze Ministerstwa Transportu (DREAL) w rejonie Center-Val Loire, podczas jednej z rutynowych kontroli polskiego przewoźnika odkryli, że miała miejsce modyfikacja oprogramowania cyfrowego tachografu. Podczas nagrywania okresu odpoczynku kierowcy, pojazd mógł się poruszać. Oszustwo wykryto, gdy przeprowadzono porównanie faktycznego kilometrowego  przebiegu pojazdu z zarejestrowanymi przez tachograf danymi. W celu lepszego poznania przyczyn i skuteczniejszego wykrywania tego typu oszustw, na żądanie służb Ministerstwa Transportu tachograf i jego oprogramowanie będą poddane analizie technicznej.

 

Dotkliwa kara dla polskiego przewoźnika

 

Za popełnienie przestępstwa polskie przedsiębiorstwo transportowe musiało zapłacić kaucję w wysokości 4 500 €. Ostateczną wysokość kary określi Sąd. Co więcej, pojazd został unieruchomiony do czasu usunięcia nieprawidłowości, co wiązało się z dodatkowymi kosztami w wysokości 3 320 €. Unieruchomienie pojazdu wyposażonego w zmanipulowany tachograf trwało 5 dni.

 

Jak zapobiec oszustwom tachografów w UE?

W związku z zaistniałą sytuacją Organizacja Europejskich Przewoźników Drogowych (OTRE) skierowała pismo do Ministra Transportu, Elisabeth Borne, z prośbą o przedstawienie ministrom wszystkich państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej w Brukseli, kwestii niedozwolonej ingerencji w oprogramowanie cyfrowych tachografów. Ważne jest zwrócenie uwagi na zmasowane oszustwa polegające na fałszowaniu danych rejestrowanych przez tachograf oraz konieczność przeprowadzania częstszych i ukierunkowanych kontroli.

 

Na podstawie: koben.pl

1 Komentarz

  1. Brawo!!! dla organów kontrolnych. Niech to będzie przestroga dla innych kierowców kutafonów i firm transportowych które zatrudniają takich pseudo kutafonów do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.