Czy można dostać mandat za korzystanie z klimatyzacji?

Czy można dostać mandat za korzystanie z klimatyzacji?

Pogoda rozpieszcza w tym roku wielbicieli wysokich temperatur. Są one jednak uciążliwe dla kierowców, którzy w swoich pojazdach walczą z ich skutkami. Częstym widokiem podczas upałów są zaparkowane auta z uruchomionym silnikiem. Wszystko po to, aby działała klimatyzacja. Okazuje się jednak, że nie jest to do końca zgodne z prawem… Czy można dostać mandat za korzystanie z klimatyzacji?

Korzystanie z klimatyzacji podczas postoju pojazdu jest niezgodne z przepisami.

Prowadząc kontrolę policjant może uznać, że nastąpiło złamanie art. 60 ust. 2 pkt 3, ustawy Prawo o ruchu drogowym czyli „pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze”. Mandat w takiej sytuacji wynosi 100 zł. Należy pamiętać, że taki postój nie powinien trwać dłużej niż 1 minutę.

To nie jest jedyna kara jaka może spotkać kierowcę. Nie wolno także oddalać się od uruchomionego pojazdu. Zgodnie z przepisami za oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest włączony, możemy otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Najwięcej będzie nas kosztowało jednak, gdy funkcjonariusz uzna, że używanie pojazdu zanieczyszcza środowisko („w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem”). Wtedy kara wynosi 300 zł.

 

 

Na podstawie: motofakty.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.