Jak poradzić sobie z oślepiającym słońcem zimą?

Jak poradzić sobie z oślepiającym słońcem zimą?
zdjęcie: www.walldevil.com

Wiele mówi się o bezpieczeństwie jazdy zimą. Kierowcy przygotowani są na trudne warunki drogowe – oblodzoną nawierzchnię, niskie temperatury, opady śniegu, gołoledź. Często przyczyną kolizji nie jest jednak żadna z tych rzeczy – przy ładnej pogodzie pojawia się jeszcze jeden istotny problem – oślepiające słońce, które odbija się od śliskiej lub śnieżnej powierzchni. W porze jesienno-zimowej jest ono bardzo nisko nad horyzontem i stwarza zagrożenie głównie w momencie, gdy zachodzi.

Uwaga na rażące słońce!

Jesienne i zimowe słońce potrafi być nawet bardziej uciążliwe i niebezpieczne niż to świecące latem. Najbardziej oślepia wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy jest nisko nad horyzontem. Wówczas kąt padania promieni słonecznych często sprawia, że daszki przeciwsłoneczne czy okulary stają się niewystarczające. Możemy zostać oślepieni także wówczas gdy słońce będzie odbijać się od lodowej tafli, w kałużach czy w śniegu.

Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault tłumaczy, że popołudniowe słońce, światło odbijające się od tafli wody czy lodu, a nawet promienie odbijane przez deskę rozdzielczą są przyczyną zmęczenia oczu kierowców i niekiedy oślepienia. Nawet chwilowa utrata możliwości widzenia może być przyczyną wypadku. Pamiętajmy także, że gdy słońce jest za nami, promienie słoneczne mogą się odbijać w lusterku wstecznym i utrudniać widoczność.

Ochrona oczu sprawą kluczową

Niezbędnym wyposażeniem kierowcy w okresie jesienno-zimowym powinny być okulary przeciwsłoneczne, najlepiej z soczewkami polaryzacyjnymi, które neutralizują oślepiające refleksy. W słoneczny dzień kierowca jadący bez odpowiednich okularów ma bardziej ograniczone pole widzenia i znacznie mniejszy komfort jazdy. Posiadają one specjalny filtr, który neutralizuje oślepiające słoneczne refleksy, odbijając światło zwiększa kontrast widzenia oraz dodatkowo chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV

Uważaj, za tobą

Ważne jest także sprawdzenie, czy szyby są czyste i bez smug. Wszelkie zabrudzenia i kurz rozpraszają światło i zwiększają blask, potęgując oślepienie. Czysta przednia szyba pozwoli nie tylko widzieć lepiej drogę i otoczenie, ale także uniknąć nadmiernego zmęczenia wzroku przy dłuższych podróżach.

Na podstawie: motofakty.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.