Jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane za granicą?

jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane za granicą??
Zdjęcie: http://fotos01.laopiniondemurcia.es

Polska policja zatrzymuje prawo jazdy na czas trzech miesięcy za drastyczne przekroczenie prędkości na terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. A jakie kary czekają nas za granicą? Pod koniec czerwca pisaliśmy, jakie przepisy obowiązują na terenie Niemiec. W państwach Unii Europejskiej nasze prawo jazdy również może zostać zatrzymane. Co wtedy zrobić? Jak odzyskać prawo jazdy zatrzymane za granicą?

 

Znacznie bardziej surowe przepisy w Unii Europejskiej

Lista wykroczeń i przewinień, za które w krajach Unii Europejskiej możemy czasowo stracić prawo jazdy, jest rozległa. Przede wszystkim dotyczą one jazdy po alkoholu. W Belgii policja zatrzymuje dokumenty za stężenie alkoholu we krwi przekraczającym 0,8 promila. W Niemczech jak pisaliśmy wcześniej prawo jazdy traci się po przekroczeniu prędkości, zaś w Chorwacji funkcjonariusze zatrzymają prawo jazdy za jazdę po spożyciu alkoholu, jazdę w stanie skrajnego wyczerpania, a nawet jazdę bez okularów – o ile prawo jazdy wskazuje na obowiązek ich używania.

 

Całkowity zakaz prowadzenia samochodu

Zdarza się również tak, że wskutek popełnienia wykroczenia policja wydaje wniosek o całkowity zakaz prowadzenia samochodu na terenie danego kraju. W 2015 roku szerokim echem odbiła się sprawa Austriaczki, która została przyłapana przez niemiecką policję na prowadzeniu pod wpływem marihuany. Badanie krwi wykazało, że kobieta stosunkowo regularnie używa tego środka odurzającego. W efekcie niemiecki sąd zakazał jej prowadzenia pojazdów silnikowych na terenie Niemiec, choć kobieta wciąż posiadała austriackie prawo jazdy.

Gdy polski kierowca popełni wykroczenie, za które w danym kraju Unii Europejskiej zatrzymywane jest prawo jazdy, wydawany jest mu zakaz prowadzenia pojazdów na terenie państwa, w którym doszło do naruszenia przepisów na przewidziany przez prawo czas. Na tym jednak się nie kończy.  Na podstawie art. 42 konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu 8 listopada 1968 r., podpisanej również przez Polskę, organy terenowe państwa obcego mogą zatrzymać dokument prawa jazdy kierującemu, który na ich terytoriach popełnił wykroczenie. Konsekwencje zależą jednak od tego, w jakim kraju takie zdarzenie będzie miało miejsce. W różnych państwach obowiązują różne przepisy drogowe, a ponadto pojęcie wykroczenia może mieć odmienne znaczenia.

 

Długa procedura odzyskiwania dokumentów

A co dzieje się, gdy już prawo jazdy zostanie zatrzymane? Tu również wiele zależy od kraju, w którym zaistniała sytuacja, a także przewinienia, do jakiego doszło. Zazwyczaj policja po zatrzymaniu prawa jazdy przesyła je do urzędu komunikacji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Nie jest to jednak reguła.

Wg danych pozyskanych z jednego ze starostw, prawa jazdy zatrzymywane na terenie Niemiec trafiają najpierw do Wytwórni Papierów Wartościowych. Dopiero potem WPW wysyła je do odpowiedniej jednostki samorządowej. Gdy ze względu na popełnione wykroczenie otrzymamy zakaz prowadzenia pojazdów na terenie danego kraju, do odsyłanego prawa jazdy dołączana jest specjalna naklejka, na której podany jest okres obowiązywania zakazu. Jeżeli w sprawie był wydany wyrok sądu, kierowca musi liczyć się z postępowaniem przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

Zatrzymanie prawa jazdy za granicą zwykle trwa stosunkowo długo i oznacza sporą zwłokę związaną z odzyskaniem dokumentu. W niektórych krajach służby sprawdzają czy ukarany kierowca jest zameldowany na jego terenie. Jeśli tak, prawo jazdy opuści budynek miejscowej policji dopiero po minięciu okresu kary. W pozostałych przypadkach powinno być jak najszybciej odesłane do Polski. W praktyce zdarza się jednak, że prawo jazdy zatrzymane za granicą na miesiąc trafia do właściwego urzędu w Polsce dopiero po trzech miesiącach.

 

Czy można prowadzić w Polsce, gdy prawo jazdy zostało zabrane w innym kraju?

Zatrzymanie prawa jazdy przez zagranicznego policjanta oznacza, że przez określony czas nie można prowadzić pojazdów w danym kraju. Co bardzo istotne, nie jest to jednak równoznaczne z zakazem jazdy w Polsce czy innych państwach. Tu pojawia się jednak problem natury technicznej, gdyż odzyskanie dokumentu prawa jazdy jest czasochłonne. Czy da się jeździć bez dokumentu? Co w tej sytuacji może zrobić kierowca?

Podkomisarz Joanna Biel-Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wyjaśnia, że zgodnie z przepisami zakaz prowadzenia dotyczy tylko kraju, w którym doszło do przewinienia. Oznacza to, że w Polsce taka osoba może prowadzić pojazd, jednakże jeśli wsiądzie za kierownicę, nie odzyskawszy uprzednio dokumentu prawa jazdy, w razie policyjnej kontroli naraża się na mandat w wysokości 50 zł za brak dokumentu .

 

Niektórzy kierowcy próbują szybciej odzyskać prawo jazdy, zgłaszając w starostwie jego zgubienie lub kradzież. W takim przypadku wypełnia się oświadczenie z opisem przebiegu zdarzenia. Trzeba jednak pamiętać, że za złożenie nieprawdziwego oświadczenia grożą konsekwencje karne. Kiedy więc zatrzymane za granicą prawo jazdy trafi do urzędu, możemy mieć znacznie większe kłopoty niż tylko czasowy brak dokumentu prawa jazdy.

 

Na podstawie: autokult.pl

2 Komentarze

  1. Jako właściciel szkoły nauki jazdy napiszę że odwiedza mnie bardzo dużo rodaków którzy stracili prawo jazdy za granicą. Jeżeli jest możliwość służę zawsze pomocą 🙂

  2. Witam.Posiadam polskie prawo jazdy,które zostało zabrane mi w Niemczech za spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu w wydychanym powietrzu 1.23 promila.Jak w tym przypadku wygląda procedura odzyskania dokumentu?Cz w Pl czekają mnie również konsekwencje utraty prawa jazdy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.