Monitoring GPS pojazdów – profesjonalne rozwiązanie dla Twojej firmy

Man hand using smartphone with gps navigator map icon on blur street background. Technology lifestyle and business travel concept. Vintage filter effect color style.

Monitorowanie firmowej floty staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców. Sprawdź, jak działa nadzór GPS i jak taka technologia może ułatwić funkcjonowanie Twojej firmy.

Jak działa system monitoringu pojazdów?

System monitoringu pojazdów jest oparty o działanie lokalizatorów GPS, które na podstawie danych o położeniu urządzeń (uzyskiwanych poprzez wymianę sygnału z satelitami GPS) są w stanie określić aktualną lokalizację, postoje, średnią prędkość i trasę każdego z aut we flocie. Informacje te są następnie przesyłane przy pomocy sieci GSM do urządzenia odbiorczego (na przykład smartfona wyposażonego w odpowiednią aplikację), gdzie następuje analiza i interpretacja danych. Wiele systemów monitoringu GPS jest wyposażona również w dodatkowe funkcje, które pozwalają na śledzenie czasu pracy czy monitorowanie działania pojazdu (kontrola zużycia paliwa, napięcie akumulatora, obroty silnika, raporty z komputera pokładowego, pozostawienie otwartych okien i drzwi, detekcja holowania).

Zastosowania monitoringu pojazdów

Monitoring pojazdów znakomicie sprawdzi się w zastosowaniach profesjonalnych, które wymagają utrzymania nadzoru nad służbową flotą pojazdów. System może zostać wykorzystany między innymi w samochodach osobowych, taksówkach, autach dostawczych, pojazdach przemysłowych, transporcie publicznym i zbiorowym, pojazdach chłodniczych, maszynach rolniczych czy transporcie ciężkim. Szeroką ofertę kompleksowych rozwiązań z zakresu monitoringu GPS pojazdów oferują takie marki jak GeoNAVI.

Możliwości monitoringu GPS

Dzięki monitorowaniu pojazdów możliwe jest śledzenie tras i stylu jazdy kierowców, co pozwala analizować błędy popełniane podczas wytyczania kursów oraz uczyć się bardziej ekonomicznego, przyjaznego prowadzenia pojazdu. Umożliwia to obniżenie kosztów eksploatacyjnych związanych z zakupem paliwa (między innymi poprzez zoptymalizowanie tras i poprawę stylu jazdy), a także zmniejszenie ilości “pustych” kursów i stworzenie warunków do pełnego wykorzystania czasu pracy. Urządzenia GPS z możliwością monitorowania stanu pojazdu pozwalają dodatkowo na śledzenie parametrów spalania, pracy silnika i innych ważnych czynników, które wpływają na ekonomię jazdy oraz bezpieczeństwo kierowcy i samochodu. Praktycznym rozwiązaniem są także lokalizatory GPS z funkcjami umożliwiającymi lepsze zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą – do popularnych opcji należy między innymi detekcja otwartych okien i drzwi, możliwość zdalnego włączania i wyłączania urządzeń w pojeździe czy opcja uruchomienia alarmu antykradzieżowego. Na rynku dostępne są także lokalizatory specjalistyczne, które przystosowane są do pracy z konkretnymi typami pojazdów (na przykład urządzenia z funkcją stałego monitorowania temperatury w chłodni dla transportu chłodniczego).

Dlaczego warto korzystać z monitoringu GPS?

System monitoringu GPS pozwala realnie obniżyć koszty związane z utrzymaniem floty służbowej – bez względu na to, w jakiej branży funkcjonuje przedsiębiorstwo korzystające z takiego rozwiązania. Dodatkowo, nadzór nad lokalizacją i działaniem aut umożliwia zwiększenie bezpieczeństwa oraz natychmiastową reakcję w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych, groźnych okoliczności, takich jak awaria pojazdu czy kolizja drogowa. Ogromną zaletą jest także możliwość zabezpieczenia samochodów na wypadek kradzieży. Natomiast świadomość obecności systemu w pojazdach często przekłada się w pozytywny sposób na postępowanie kierowców na drodze, szczególnie jeśli pożądane zachowania są dostrzegane i nagradzane przez pracodawcę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.