Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie?

W ostatnich latach zimy nie obfitowały w liczne opady śniegu, a temperatura często nie przyjmowała wartości poniżej zera. Początki wiosny natomiast charakteryzowały się bardzo niestabilną pogodą. Te nieścisłości w aurze potrafią wprowadzić kierowcę w zakłopotanie i nieodpowiednie dopasowanie ogumienia do warunków panujących na zewnątrz. Kiedy jest odpowiedni czas na zmianę opon z zimowych na letnie?

Wymiana opon z zimowych na letnie – czy jest ona konieczna?

Zwykle wraz z nadejściem listopada i pierwszymi opadami śniegu, większość kierowców tłumnie zmierza w kierunku zakładów wulkanizacyjnych. Wynika to z faktu, że wielu z nich chce zadbać o komfort i bezpieczeństwo jazdy, więc do wymiany opon letnich na zimowe nie trzeba ich długo przekonywać. Na śliskiej i pokrytej śniegiem nawierzchni letnie opony stają się po prostu bezużyteczne.

Jednak sytuacja, w której trzeba zmienić opony zimowe na letnie, jest nieco bardziej skomplikowana. Otóż ogumienie zimowe dobrej jakości, jak np. opony Michelin (dostępne na https://www.sklepopon.com/opony/michelin), może całkiem dobrze sprostać narzuconemu wyzwaniu, jakim jest jazda latem. Wiele osób niestety wykorzystuje ten fakt i nie dokonuje sezonowej zmiany ogumienia.

Zacznijmy od tego, czy trzeba zmienić opony zimowe na letnie? Okazuje się, że polskie prawo kwestii tej do końca nie reguluje. Nie ma więc jednoznacznego nakazu i obowiązku wymiany opon na letnie. Warto jednak zaznaczyć, że w krajach takich jak Czechy czy Austria obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące sezonowej wymiany ogumienia. Inaczej jednak wygląda to w przypadku kolizji, gdzie ubezpieczyciel chętnie może wykorzystać przeciwko nam fakty niezmienionych opon, czyli nieodpowiedzialnej jazdy i zabrać nam długo gromadzone zniżki.  

Zmiana kół na letnie wielu kierowcom może wydawać się zbyteczna. Jednak jazda przez cały rok na oponach zimowych wcale nie jest najlepszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem. Musimy wziąć pod uwagę także ważną kwestię bezpieczeństwa. Trzeba wiedzieć, że mieszanka gumowa, która jest wykorzystywana do produkcji ogumienia zimowego, może osiągnąć odpowiednią elastyczność tylko i wyłącznie w niskich temperaturach. Dodatkowo zimówki mają szerszy bieżnik i wysokie lamele. Oznacza to, że w temperaturze powyżej 7 stopni Celsjusza mogą znacznie wydłużyć drogę hamowania, a także stracić przyczepność do nawierzchni.

Mimo że w Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany opon zimowych na letnie, pamiętajmy także, że w wysokich temperaturach ogumienie zimowe szybko się odkształca. Zdarza się także, że przykleja się do podłoża, a tym samym traci swoje właściwości i jest bezużyteczne.

Czy wymiana opon zimowych na letnie jest więc dobrym pomysłem?

Wymiana opon zimowych na letnie jest tematem, o którym można by mówić bardzo długo. Na pewno większość kierowców mimo wszystko uważa ten zabieg za kompletnie zbędny. Jednak powinniśmy pod uwagę wziąć przede wszystkim aspekt bezpieczeństwa. Jazda latem na oponach zimowych, nawet wysokiej jakości, nie zagwarantuje nam optymalnej drogi hamowania ani przyczepności. Oznacza to, że w poważnym niebezpieczeństwie możemy znaleźć się nie tylko my, ale również inni użytkownicy ruchu drogowego. Opony zimowe w cieplejszych miesiącach znacznie szybciej się zużywają. Jazda na wyeksploatowanym ogumieniu jest po pierwsze nieopłacalna – spala się dużo paliwa, a także zabroniona pod względem prawa. 

Warto pamiętać, że jeśli bieżnik zetrze się do grubości poniżej 1,6 milimetra, kierowcy mogą spodziewać się mandatu w wysokości do 500 złotych. Czekają ich także poważne konsekwencje prawne, jeżeli staną się sprawcami wypadku. Szczególnie jeżeli ucierpi w nim jakaś osoba.

Rozważając kwestie ekonomiczne – jazda na oponach zimowych latem może wygenerować znacznie większe zużycie paliwa. Wynika to ze zwiększonego oporu toczenia opon. Przeliczając miesięczne koszty paliwa, może nas to całkiem sporo kosztować. Lepiej dokonać zmiany ogumienia i tak naprawdę zaoszczędzić sobie uszczuplenia budżetu przez zbędne kary finansowe i nieekonomiczną jazdę. Zatem odpowiadając na pytanie – czy wymiana opon na letnie jest dobrym pomysłem? Można jednoznacznie stwierdzić, że tak.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Często pojawia się pytanie, kiedy zmienić opony na letnie? Jaki jest optymalny czas, by to zrobić? Pogoda w naszym kraju jest dość kapryśna i przewrotna. Po dwóch dniach intensywnych opadów śniegu, nieoczekiwanie temperatury znów mogą być dodatnie, a na niebie może pojawić się słońce.

Jednak planując wymianę ogumienia, możemy zasugerować się właśnie temperaturami. Wielu ekspertów sugeruje, aby wymiany opon na letnie dokonać w momencie, kiedy temperatura powietrza przekracza 7 stopni Celsjusza. Warto więc przejrzeć długoterminowe prognozy pogody.

Zatem, kiedy wymienić opony na letnie? Nie trzeba działać zbyt pochopnie. Można pozwolić sobie na jazdę w temperaturze około 14 stopni na oponach zimowych, jeżeli spodziewamy się znacznego pogorszenia pogody. Bezpieczniej jest jeździć na ogumieniu zimowym w cieplejsze dni, niż letnich na mrozie i trudnym podłożu. Nie powinniśmy także zmieniać ogumienia na letnie, kiedy planujemy wycieczkę do miejsca, gdzie temperatura powietrza jest niska.

Nie ma idealnego momentu na dokonanie wymiany ogumienia na letnie. Jednak okres ten zwykle przypada na przełomie marca i kwietnia. Kluczowe okazuje się więc bazowanie na zdrowym rozsądku oraz prognozach pogody. Poza tym istotne jest stałe kontrolowanie grubości bieżnika, aby uniknąć przedwczesnego zużycia się opon.

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.