Czym są systemy AVL?

Single white lorry truck with trailer over blue sky on the road

Praktycznie każdy przewoźnik i firma transportowa muszą korzystać z systemów AVL. Częściowo wymuszone jest to regulacjami prawa. W dużej mierze jednak ich stosowanie firmom się po prostu opłaca i jest przydatne na wielu poziomach. Do czego zatem służą systemy AVL i czym one tak właściwie są?

AVL to skrót od automatic vehicle location, czyli automatyczne śledzenie pojazdów. Firmy działające w tej branży zajmują się dostarczaniem urządzeń i aplikacji pomagających w zarządzaniu flotą transportową oraz umożliwiających geolokalizację i monitoring przy pomocy GPS. Systemy AVL to jednak dużo więcej niż tylko i wyłącznie śledzenie pojazdów. Dowodem na to może być oferta firmy Infis, działającej na wielu europejskich rynkach i dostarczającej nowoczesne rozwiązania technologiczne dopasowywane do indywidualnych potrzeb klientów.

Przykładowo aplikacja Infis Truck Communicator znacznie usprawnia komunikację i wymianę informacji oraz danych między kierowcą a dyspozytorem. Po zainstalowaniu w pojeździe odpowiedniego urządzenia z dotykowym ekranem, oprogramowanie to pozwala na komunikację tekstową, wymianę dokumentów, a także nadawanie statusów, zgłaszanie czynności, kontrolę czasu załadunku i wyładunku czy wyznaczanie tras. Przy jego pomocy można zarejestrować przebieg całego zlecenia czy zmieniać i korygować trasę. Wszystko to w czasie rzeczywistym i z szerokimi opcjami konfiguracyjnymi.

Truck Communicator jest aplikacją dedykowaną kierowcom. Dyspozytorzy i inne osoby zarządzające flotą transportową mają do swojej dyspozycji inne oprogramowanie – Infis Fleet Analyst. System ten to wszechstronne narzędzie wspierające procesy logistyczne przedsiębiorstwa. Korzysta ono z technologii GPS i GPRS oraz nowoczesnych technologii informatycznych. Można je uruchomić na urządzeniach mobilnych i zapewnia stały dostęp do monitorowanych obiektów. Fleet Analyst pozwala na dokonywanie rozliczeń, przeprowadzanie dokładnych analiz i planowanie działań. Dzięki aplikacji można przykładowo prowadzić monitoring gospodarki paliwowej – zużycia paliwa, tankowań, ewentualnych upustów. Możliwe jest dostosowanie jej nie tylko do samochodów, ale także dystrybutorów na wewnętrznych stacjach paliw przedsiębiorstwa. Odpowiednie raporty pozwalają określić przybliżony czas i miejsce wystąpienia tankowań czy upustów, pozwalając lepiej gospodarować zasobami paliwowymi i wykrywać ewentualne nieprawidłowości.  Dzięki Infis Fleet Analyst możliwy jest również monitoring pracy tachografu oraz zdalny dostęp do informacji o pracy kierowcy i pojazdu.

Fleet Analyst znajduje również zastosowanie w transporcie chłodniczym. Jeden z modułów aplikacji pozwala monitorować zakres temperatury w komorze chłodniczej pojazdu. Pozwala to na bieżąco kontrolować warunki w jakich transportowane są powierzone towary. Dzięki temu rozwiązaniu można śledzić nie tylko pracę agregatów chłodniczych, ale i wilgotność powietrza wewnątrz ładowni czy każdy przypadek otwarcia drzwi do niej. Fleet Analyst umożliwia również kontrolę terminowości dostaw. Aplikacja pozwala także łączyć pojazdy w grupy i planować ich pracę w dowolnym okresie czasu. Odpowiednie raporty dostarczają wszelkich informacji o lokalizacji pojazdu, terminowości harmonogramu i wielu innych danych przydatnych w działalności transportowej firmy.

Ogromną zaletą systemów AVL jest ich modułowość. Dzięki temu można dostosować te rozwiązania do charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Systemy AVL sprawdzą się zarówno w transporcie ciężkim, jak i w przewozie osób, transporcie chłodniczym, monitoringu personelu, a nawet jako wsparcie w ośrodkach nauki jazdy. To stale rozwijająca się branża, która wraz z rozwojem technologicznym dostarcza urządzenia i oprogramowanie, które coraz lepiej usprawnia logistykę działalności przedsiębiorstw oraz pozwala znacząco obniżyć koszta jej prowadzenia. To rozwiązania, bez których coraz trudniej wyobrazić sobie nowoczesny i profesjonalny transport.


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.