Telematyka – rozwiązania w zasięgu ręki!

Najnowsze rozwiązania technologiczne projektowane dla branży TSL nie tylko ułatwiają pracę kierowcom, ale i pozwalają przedsiębiorcom swobodnie zarządzać całą flotą podczas przewozu towarów.

Od kilkunastu lat znaczenie telematyki w branży transportowej rośnie. Pomimo, że w Polsce definicja telematyki jest mało popularna, to jej rozwiązania są powszechnie znane. Zgodnie z przewidywaniami, popyt na systemy telematyczne będzie stale rosnąć.

Najpierw telematyka… czyli?

W najprostszym ujęciu, telematyka stanowi wszelkie rozwiązania telekomunikacyjne, informatyczne oraz informacyjne zastosowane w celu usprawnienia działania konkretnych sektorów. Wśród telematyki można wyróżnić telematykę transportu. Z roku na rok przybywa rozwiązań telematycznych dla ciężarówek, dlatego warto przybliżyć powyższy temat.

Telematyka transportu

Systemy telematyczne w transporcie mają za zadanie zbierać i operować informacjami uzyskanymi podczas transportu. Komputery pokładowe, GPS, urządzenia pomiarowe oraz monitorujące proces przewozu – to tylko niektóre z rozwiązań telematycznych, jakie oferują firmy. Podstawowym celem zastosowania urządzeń telematycznych jest obniżenie kosztu przewozu towarów, poprzez redukcje poszczególnych wydatków. Co więcej, wdrożenie takich rozwiązań pozwoli w większym stopniu kontrolować transport.

Korzyści telematyki

Systemy telematyczne oferują wiele możliwości przedsiębiorcom, dzięki czemu coraz więcej z nich decyduje się na ich wdrożenie. Obowiązkowym urządzeniem jest lokalizator pojazdu wraz z GPS. Zamontowany w samochodzie system zbiera informacje o aktualnej pozycji ciężarówki oraz parametrach na trasie. Następnie powyższe dane są przesyłane do serwerów monitorujących i przetwarzane na raporty. Dzięki temu, firma otrzymuje w czasie rzeczywistym informacje dot. przewozu i natychmiastowo może reagować w związku z wynikami.

Rozwiązania telematyczne umożliwiają planowanie dokładnej trasy oraz monitorowanie tego czy kierowca trzyma się wytyczonej drogi. Efektywne planowanie przewozu nie tylko zaoszczędzi czas kierowcy, ale umożliwi ograniczenie pustych przebiegów. Szacuje się, że już teraz ponad 30% przejazdów ciężarowych w Polsce stanowią puste przebiegi. Co więcej, analiza i wnioski wyciągnięte na podstawie otrzymanych wyników mogą być pomocne w podejmowaniu decyzji o poszerzeniu floty – może się okazać, iż wystarczy jedynie usprawnić przewóz, aby zyskać dodatkowe terminy dostaw, przez co zakup nowego pojazdu będzie zbędny.

Urządzenia telematyczne umożliwiają przedsiębiorcy kontrolowanie poczynań kierowców. Poprzez analizę otrzymanych wyników, w przypadku niedostatecznej opinii, firma może podjąć odpowiednie kroki w celu wyeliminowania negatywnych zachowań. Jeśli kierowca nie korzysta z pojazdu tylko i wyłącznie w celach biznesowych, bądź sposób kierowania ciężarówką nie jest ekonomiczny/płynny, przedsiębiorca będzie posiadał na ten temat odpowiednie informacje. Opierając się na powyższych przykładach można wnioskować, że zastosowanie rozwiązań telematycznych doprowadzi do wzrostu dyscypliny wśród kierowców.

Dodatkowy atut

Raporty i analizy utworzone na podstawie informacji zebranych przez urządzenia telematyczne mogą posłużyć przedsiębiorcom podczas negocjacji umowy ubezpieczeniowej. W przypadku, kiedy raporty wykażą długotrwały okres bezwypadkowej i bezpiecznej jazdy, oferowana składka z pewnością będzie korzystna dla przedsiębiorcy.

W poprzednim artykule wspomnieliśmy, iż systemy pokładowe oraz urządzenia elektroniczno-telekomunikacyjne są podatne na ataki ze strony hakerów. W przypadku rozwiniętej telematyki sprawa ma się podobnie, jednakże więcej informacji dotyczących ataków na tego typu systemy opiszemy już niedługo!

 

Źródło: t-matic.com.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.