Przegląd kart paliwowych

Karty paliwowe są bardzo znane i rozpowszechnione na rynku usług przewozowych w całej Europie. Karty paliwowe wychodzą niejako naprzeciw potrzebom przedsiębiorców i stają się narzędziem niezbędnym w prowadzeniu działalności transportowej. Dzięki nim można regulować płatności za paliwo, autostrady, parkingi strzeżone, serwisy, myjnie, pomoc drogową, towary i usługi związane z eksploatacją samochodu itp. Niektóre karty umożliwiają także odzyskanie VAT zapłaconego za granicą. Karty paliwowe to duża oszczędność, możliwość wcześniejszego zaplanowania trasy oraz ścisła kontrola kosztów.
Emitentów kart paliwowych na rynku jest bardzo dużo, dlatego też warto przyjrzeć się im bliżej aby dokonać właściwego wyboru pod kontem działalności naszej firmy.

Koncerny paliwowe i niezależni operatorzy
Najbardziej popularnymi producentami kart paliwowych są oczywiście koncerny paliwowe. Oferują one swoim klientom bezpłatne karty z możliwością bezgotówkowego rozliczania płatności z odroczonym terminem spłaty. Jednak ostatnio pojawia się na rynku także wiele kart niezależnych emitentów, którzy zakresem usług konkurują z innymi operatorami. Na szczęście dla klienta; karty w większości akceptowane są wzajemnie u różnych partnerów. Oprócz tego karty posiadają liczne zabezpieczenia, ograniczając potencjalne koszty nadużyć do minimum a także zapewniają przedsiębiorcy stałą kontrolę wydatków on-line (raporty z każdej transakcji).

  • PKN ORLEN oferuje kartę Open Drive, która jest akceptowana na 1700 stacjach w Polsce oraz 800 za granicą (Czechy, Niemcy, Litwa). Umożliwia ona bezgotówkowe zakupy paliwa, usług i produktów pozapaliwowych oraz płatność za system ViaToll i przejazd autostradą A2 i A4. Przedsiębiorca otrzymuje fakturę raz lub dwa razy w miesiącu (jedna faktura VAT z danego kraju).
  • Shell oferuje kartę euroShell, która jest akceptowana na 347 stacjach w Polsce oraz ok.20000 za granicą. Umożliwia ona zakup paliwa, materiałów do eksploatacji pojazdu, artykułów spożywczych dostępnych na stacji oraz pozwala na opłaty za usługi drogowe (autostrady, tunele, promy). Przedsiębiorca sam może ustalić częstotliwość fakturowania i termin płatności.
  • BP oferuje kartę BP Plus, która jest akceptowana na ok. 800 stacjach w Polsce oraz ponad 20000 za granicą. Można nią płacić za pełny asortyment towarów oraz usług na stacjach paliw, myjnie, serwis pomocy drogowej, NNW a także za autostrady, tunele, mosty, system ViaToll, Toll-Collect, Go-Box, Premid, Telepass. Fakturowanie odbywa się dwa razy w miesiącu z terminem płatności do 21 dni.
  • Lotos oferuje kartę Lotos-EssoCard, która jest akceptowana na 348 stacjach w Polsce oraz ok. 13000 za granicą. Można nią regulować opłaty za przejazdy autostradami i drogami płatnymi, tunelami, mostami. Umożliwia także zakupy płynów i materiałów eksploatacyjnych, chemii gospodarczej, artykułów spożywczych, towarów sklepowych oraz korzystanie z myjni. Fakturowanie może odbywać się nawet 4 razy w miesiącu.
  • UTA oferuje kartę UTA Full Service Card, która jest akceptowana na 3700 stacjach w Polsce oraz 32000 za granicą (w 38 krajach Europy). Można nią regulować opłaty za paliwo, gaz, opłaty drogowe,autostrady, mosty, tunele, promy, parkingi, naprawy serwisowe, pomoc drogową, odprawy graniczne, mycie i czyszczenie pojazdów (w tym cystern, silosów, chłodni i nadwozia). Operator zapewnia fakturowanie zbiorcze dwa razy w miesiącu z najdłuższym na rynku polskim terminem płatności (do 30 dni).
  • DKV Euro Service oferuje kartę DKV, która jest akceptowana na 3386 stacjach w Polsce oraz 54000 za granicą. Za jej pomocą można płacić za przejazdy autostradami, mostami tunelami w całej Europie oraz korzystać z pomocy drogowej, usług warsztatów i myjni a także płacić za zakup akcesoriów samochodowych na stacjach. DKV umożliwia zwrot podatku VAT zapłaconego za granicą. Fakturowanie odbywa się dwa razy w miesiącu z terminem płatności do 21 dni.
  • Eurowag (karta o tej samej nazwie) oferuje kartę, która jest akceptowana na 200 stacjach w Polsce oraz 400 za granicą. Za jej pomocą można płacić za opłaty drogowe w Austrii, Czechach, Słowacji, Słowenii, Francji, Hiszpanii,Włoszech, Niemczech i w Polsce. Karta umożliwia uzyskanie wielu rabatów za przejazdy po płatnych drogach oraz można nią płacić za niektóre myjnie i parkingi. Dodatkowo gwarantuje zwrot VAT oraz akcyzy z zagranicy. Okres fakturowania można ustalić indywidualnie.
  • E100 (karta o tej samej nazwie) oferuje kartę, która jest akceptowana na ok. 200 stacjach w Polsce oraz ponad 3000 za granicą ( w 26 krajach Azji i Europy). Dzięki niej można rozliczać się bezgotówkowo za korzystanie z myjni, parkingów, konwojów, płatnych dróg w całej UE oraz Białorusi (Bell Toll, Via Toll, Toll Collect, inne) . Firma gwarantuje zwrot VAT z państw Unii Europejskiej a okres fakturowania można ustalić indywidualnie. Firma nie pobiera dodatkowych opłat za wydanie oraz korzystanie kartą.
  • Aris oferuje kartę ArisCard, która jest akceptowana na 32 stacjach w Polsce oraz 4000 za granicą. Można nią płacić za autostrady, myjnie, parkingi i akcesoria samochodowe. Dodatkowo można otrzymać zwrot VAT z państw Unii Europejskiej oraz pomoc prawną w Rosji. Fakturowanie odbywa się dwa razy w miesiącu z terminem płatności do 45 dni.

To oczywiście tylko niektóre z dostępnych na rynku kart (te najbardziej znane i rozpowszechnione w Polsce). Jednak istnieje szereg innych, które także warto poznać, szczególnie gdy jeździmy do Rosji, Kazachstanu, na Ukrainę czy Białoruś.

Podsumowanie
Karty paliwowe to obecnie jeden z najlepszych instrumentów niezbędnych w zarządzaniu flotą pojazdów. Są one także źródłem wielu oszczędności, dzięki dużym rabatom oraz wpływają na poprawę bezpieczeństwa firmy i jej pracowników (kierowca będąc w trasie nie musi przewozić ze sobą dużej ilości gotówki). Oprócz tego dzięki fakturowaniu netto przewoźnik nie musi już miesiącami czekać na zwrot pieniędzy.
Wybierając kartę paliwową warto zwrócić uwagę nie tylko na to, na jakiej ilości stacji będzie ona honorowana, ale także jakie zabezpieczenia oferuje jej producent (zabezpieczenie kodem PIN, natychmiastowa blokada przy zgłoszeniu, automatyczna blokada przy nietypowych tankowaniach, indywidualne limity, kontrola numerów rejestracyjnych, podgląd w wydatki natychmiast po dokonaniu płatności itp.)

źródło: poradniktransportowy.pl
1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.