4 trendy, które zmienią globalny transport oraz logistykę w najbliższych latach

W ostatnich latach, na światowym rynku, obserwujemy niemalże wykładniczy rozwój branży transportowej, logistycznej oraz spedycyjnej. Ilość potencjalnych rozwiązań oraz pomysłów na rozwiązywanie i optymalizację zarówno starych, dobrze znanych, ale ciągle aktualnych problemów jak i tych zupełnie nowych, powstających wraz z rozwojem technologii i ciągłymi zmianami gospodarczo-politycznymi jest zdumiewająca. Tym razem jednak przyjrzyjmy się najciekawszym z nich.

1. Automatyzacja Transportu drogowego.

Nie jest to nic zaskakującego, bowiem od lat się o tym mówi, jednak pomysł ten wzbudza coraz większe zainteresowanie zarówno naukowców jak i przedsiębiorców. Oczywiście wszyscy są świadomi, że wprowadzenie tego typu pojazdów na drogi publiczne zajmie jeszcze wiele lat, ale jest to związane nie tyle z problemami technologicznymi , co administracyjno-prawnymi. Dotychczasowe próby transportu bez kierowcy, które odbyły się w Australii oraz USA okazały się sukcesem. Jak podaje DHL, transport bezosobowy, nie tylko pozwala na brak przestojów związanych z ograniczeniem czasu pracy kierowców, ale także umożliwia redukcję kosztów aż do 40% na kilometr.

2. Odnawialne źródła energii dalej na celowniku

Rząd Niemiec ruszył z kampanią mającą na celu wprowadzenie do 2020 roku na drogi 1 miliona samochodów zasilanych tylko energią elektryczną. Pokazuje to, że znalezienie rozwiązania w transporcie i logistyce dającego maksymalną efektywność, przy minimalnym negatywnym wpływie na środowisko dalej jest priorytetem. Największym wyzwaniem w kwestii energii odnawialnej, jest zmniejszenie kosztów technologicznych. Infrastruktura potrzebna do uzyskiwania tego typu energii jest niestety w większości droga oraz wciąż nieopłacalna w stosunku do tradycyjnych źródeł energii. Stworzenie systemu energetycznego pozwalającego na utrzymanie centrum lub sieci logistycznej to aktualnie niewyobrażalnie duży koszt, lecz w najbliższych latach może się to zmienić.
Ekologiczne pojazdy, już zaczynają być używane w małym stopniu w logistyce miejskiej. Elektryczne samochody kurierskie oraz skutery dostawcze w zurbanizowanym obszarze doskonale spełniają swoje zadania, eliminując zanieczyszczenie atmosfery. W niedalekiej przyszłości, być może, wszystkie ogniwa łańcucha dostaw zasilane będą energią odnawialną.

3. Coraz większy udział robotyki w magazynowaniu i organizowaniu łańcucha dostaw

Udział robotów oraz systemów automatycznych w załadunku, rozładunku oraz sortowaniu w magazynach, a nawet bezpośrednio w samym transporcie wzrośnie w najbliższych latach. Globalne firmy takie jak Amazon, już wprowadziły roboty w swoich magazynach i centrach logistycznych. Już niedługo te roboty będą potrafiły rozpoznawać zawartość przesyłki na podstawie danych, oraz sortować i przenosić ją do odpowiednich lokalizacji, co znacznie przyspieszy procesy logistyczne. Dzięki rozwojowi technologicznemu przygotowanie towaru do wysyłki oraz transport zajmie o wiele mniej czasu. Znacząco wzrośnie wydajność i w związku z dużo niższym zapotrzebowaniem na pracowników fizycznych, zdecydowanie zmniejszą się koszty pracodawcy w tym zakresie.

4. Inteligentne oraz „samouczące się” systemy logistyczne.

Systemy logistyczne, które na podstawie danych zbieranych i optymalizowanych autonomicznie, będą zdolne do podejmowania decyzji przy minimalnej lub nawet znikomej kontroli człowieka będą prawdziwą rewolucją na światowym rynku.
Najciekawszym założeniem takiego systemu jest fakt, że im więcej danych zbierze, tym lepiej będzie w stanie poprawić oraz zaadaptować swoje algorytmy, by działać coraz bardziej efektywnie, oraz przewidywać najlepsze potencjalne rozwiązania. Oczywiście nie jest to rozwiązanie, które można wprowadzić od razu. Obserwować będziemy raczej stopniowy rozwój tego na przestrzeni najbliższych kilku lat, ale wizja połączenia inteligentnych systemów logistycznych wraz z obecnie ogromnym rozwojem robotyki i automatyki, pokazuje, że rola człowieka w logistyce oraz transporcie przyszłości ograniczy się już tylko do kontroli oraz podejmowania decyzji.

          

Opisane wyżej możliwości rozwoju zdecydowanie zmienią branżę TSL. Oczywiście należy brać pod uwagę ogromną zmienność tego rynku, a także szybkie tempo rozwoju technologicznego. Kolejne trendy mogące wywołać rewolucję mogą pojawić się dosłownie w przeciągu kilku tygodni czy miesięcy. Analogicznie te opisane wyżej mogą zostać zapomniane, rozwinąć się, lub przeistoczyć w zupełnie nowe. 




Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.