Zapobieganie kradzieżom w transporcie

Zmorą wszystkich kierowców są niewątpliwie próby kradzieży. Są to zdarzenia skrajnie niebezpieczne i tak powinny być każdorazowo traktowane. Są bowiem przypadki, gdy podczas kradzieży kierowca został ciężko raniony lub stracił życie próbując temu zapobiec! Co zrobić, żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na trasie i podczas odpoczynku?

Podstawą w transporcie kontenerowym jest „container lock” czyli tzw. sztaba, zamek kontenera. Jeśli przewozimy towar wysokiej wartości, sztaba koniecznie musi zostać założona. Nie jest to rzecz bardzo droga, ceny wahają się w granicach 200-500zł (specjalistyczne są nieco droższe) a jest ona solidną ochroną dla przewożonych dóbr, pośrednio i dla samego kierowcy.

Kontenera nigdy nie pobieramy ZA WCZEŚNIE. Z prostego względu. Jeśli rozładunek mamy 200km dalej o 12:00 a startować możemy o 6:00 nierozsądne będzie pobranie kontenera dzień wcześniej i nocowanie z nim na pierwszym lepszym parkingu.

W czasie postoju podwozie i kontener powinny być zawsze razem. Nie rozczepiamy jednego od drugiego bez powodu. Bardzo ważne jest, by w miarę możliwości tak zaparkować pojazd, by drzwi kontenera były dla włamywacza niedostępne. Jeśli przewozimy towar wartościowy, nie zatrzymujmy się „na siku” gdzieś na drodze, jedynie na bezpiecznym parkingu lub w miejscu gdzie panuje duży ruch i jest tam więcej samochodów. Obowiązkiem zarządzającego transportem jest zapewnienie kierowcom mapy bezpiecznych parkingów, lub jeśli takiej nie posiada, wskazanie najbliższego bezpiecznego parkingu, gdzie kierowca może zatrzymać się, ew. nocować.
Pojazd parkujemy zawsze na widoku!
Bardzo ważne jest również to, by przy dłuższym postoju i opuszczeniu ciężarówki, zabrać ze sobą dokumenty ładunku i pojazdu. Przed odjazdem zawsze kontrolujemy stan plomby.

Na trasie obowiązuje również zasada ograniczonego zaufania. Nie rozmawiamy z nikim na temat rodzaju ładunku, trasy, miejsca przeznaczenia.

Wiele obowiązków a co za tym idzie, odpowiedzialności, spoczywa na kierowcy. W jego ręce powierzony jest towar często wart kilkaset tysięcy złotych. Możemy zminimalizować ryzyko kradzieży do minimum, jeśli zastosujemy się do prostych acz skutecznych instrukcji. Stawka jest bardzo duża.
1 Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.