Jak zapobiegać awariom klimatyzacji? Cz. 2

Jak zapobiegać awariom klimatyzacji?
Zdjęcie: http://www.rudniktumay.pl

Nadszedł czas na kolejną porcję informacji dotyczących klimatyzacji samochodowej. W części pierwszej pisaliśmy dlaczego dochodzi do awarii, wspominaliśmy o błędach serwisantów oraz o tym, jak zanieczyszczenia niszczą układ klimatyzacji. Dziś opowiemy Wam, które elementy najczęściej niszczą się oraz ile kosztują poszczególne usługi w serwisach.

 

Kompresory regenerowane optymalnym rozwiązaniem

Gdy decydujemy się na przegląd klimatyzacji, a co z tym związane również wymianę części układu, nie warto oszczędzać na jakości. Szczególnie narażonym na uszkodzenia elementem jest kompresor. By go wymienić, najlepiej udać się do producenta, który dostarczył nam go przy pierwszym montażu. Ich cena rynkowa jest jednak wysoka, co sprawia, że dobrym rozwiązaniem jest wybór kompresorów regenerowanych.

Prawidłowo zregenerowany kompresor pierwszomontażowy nie odbiega parametrami pracy oraz trwałością od produktu fabrycznie nowego. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą przywrócić układ klimatyzacji do pełnej sprawności, jednocześnie optymalizując koszty.

 

Dezynfekcja układu

Najkorzystniejszą finansowo opcją jest przeprowadzenie dezynfekcji samodzielnie. Środek służący do przeprowadzenia takiej operacji kosztuje 20–50 zł – w zależności od jego marki i składu. Postępować należy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Procedura najczęściej ogranicza się to do wyjęcia filtra kabinowego, zamknięcia obiegu wentylacji, włączenia wentylacji na najwyższy bieg i uruchomienia klimatyzacji na minimalną temperaturę. W zależności od rodzaju opakowania należy wciskać przycisk stopniowo uwalniający środek lub dostarczyć go rurką do kanału, za pomocą którego z wnętrza układ wentylacji pobiera powietrze.

Można również zlecić usługę chemicznej dezynfekcji  mechanikowi — cena tej usługi to około 60 zł.

 

Nowoczesne metody dezynfekcji – ozonowanie

Ostatnio znacznie na popularności zyskują dwie nowe metody dezynfekcji klimatyzacji – ozonowanie oraz użycie ultradźwięków. Ich zaletą jest to, że działanie środka dezynfekującego nie ogranicza się tylko do systemu wentylacji i klimatyzacji, lecz wpływa na całe wnętrze pojazdu.

W przypadku ozonowania na wnętrze samochodu działa  ozon (O3), który powstaje dzięki obecności specjalnego generatora. Ozon posiada silne właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, jak również skutecznie niweluje nieprzyjemne zapachy. Występuje jednak dość kłopotliwe zjawisko, w wyniku którego cząsteczki ozonu w ciągu kilkunastu sekund rozpadają się, tworząc tlen. Reakcja ta przebiega jeszcze szybciej w temperaturze wyższej niż 25 stopni Celsjusza. Dlatego jeśli decydujemy się na ozonowanie klimatyzacji, najlepiej umówić się na usługę w chłodniejszy dzień albo z samego rana, gdy kabina samochodu nie jest nagrzana. Co więcej, usługa nie powinna być wykonywana w pełnym słońcu. Cena to 30–50 zł.

 

Nowoczesne metody dezynfekcji – ultradźwięki

Czyszczenie ultradźwiękowe polega na umieszczeniu we wnętrzu samochodu generatora dźwięków o częstotliwości około 1,7 MHz oraz płynu dezynfekującego. Ultradźwięki zmieniają płyn w mikroskopijne cząsteczki. Efekty działania ultradźwiękowej dezynfekcji klimatyzacji utrzymują się nieco dłużej niż w przypadku ozonowania, ponieważ chemiczny środek użyty podczas tego procesu osiada na parowniku i jest zdecydowanie bardziej trwały niż ozon. Wyższa jest jednak również cena takiej usługi i wynosi ona 60–90 zł.

 

Pamiętaj o wymianie filtra!

Nie można zapomnieć również o wymianie filtra kabinowego. Zwykle robi się to co 20 tys. km, ale nie rzadziej niż raz w roku. Mieszkańcy zanieczyszczonych terenów powinni jednak wykonywać tę operację zdecydowanie częściej. Cena tego elementu może być różna w zależności od producenta, rodzaju i modelu samochodu. Za najtańsze zapłacimy 20–30 zł, najdroższe, z aktywnym węglem, mogą kosztować ponad 100 zł. Wymiana zlecona mechanikowi to koszt kolejnych 20–30 zł. W wielu samochodach czynność ta jest jednak bardzo prosta, a często nie wymaga nawet użycia żadnych narzędzi.

 

Jak łatwo zauważyć, ceny zależą od rodzaju usługi. Nie są jednak aż tak wygórowane. Warto wykonywać regularne przeglądy i udać do serwisu, a także skonsultować się z osobą, która rzetelnie i kompetentnie podpowie nam, jak rozplanować wydatki najbardziej optymalnie i uniknąć niechcianej sytuacji, która zmusi nas do bardzo kosztownych napraw.

 

Na podstawie: autokult.pl

 
2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.