Spedytor – kompendium wiedzy

spedytor
Kompendium wiedzy o pracy spedytoraairplane, port with power crane.

Spedytor, logistyk, specjalista ds. transportu uznawany jest za zawód przyszłości, dający gwarancję stabilnego zatrudnienia. Zgodnie z prognozami do 2020 roku powstanie ponad 100 tysięcy miejsc pracy w branży TSL. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze wiadomości dotyczące pracy spedytora, każdy link jest rozwinięciem tematu. Zapraszamy również do zadawania pytań w komentarzach, w miarę możliwości, będziemy starali się na wszystkie odpowiadać.

Kim jest spedytor

Przede wszystkim spedytor jest pośrednikiem między klientem a przewoźnikiem, może się zajmować transportem lotniczym, morskim, kolejowym, drogowym czy też lotniczym. Spedytor zajmuje się:

  1. organizowaniem przewozu ładunków
  2. optymalizacją trasy
  3. minimalizacją kosztów transportu
  4. nadzoruje cały proces transportowy w tym często przeładunek, przewóz, składowanie, pakowanie i ubezpieczenie
  5. często  zajmuje się pozyskaniem nowych klientów lub zdobywaniem kolejnych zleceń od aktualnych lub byłych klientów
  6. jest w stałym kontakcie z klientem oraz kierowcą i jeżeli wdrożony jest system telematyczny ma podgląd na aktualną pozycję ładunku
  7.  szuka zlecenia dla samochodu, który skądś wraca po rozładunku – unikanie pustych przebiegów.

Jak zostać spedytorem

Trzeba znać przynajmniej jeden język obcy, chyba że będziemy zajmować się wyłącznie przewoźnikami – wtedy język nie jest wymagany. Posiadanie wykształcenia kierunkowego typu technikum lub studia kierunkowe np. transport i logistyka są na pewno pomocne, szczególnie na początku ścieżki zawodowej, nie są jednak niezbędne. Warto postarać się o staż, który często kończy się zatrudnieniem na stanowisku asystent spedytora lub młodszego spedytora. Więcej na ten temat piszemy w artykule:  Jak zostać spedytorem.

Cechy dobrego spedytora

Dobry spedytor powinien swobodnie posługiwać się językiem obcym, być dobrze zorganizowanym, mieć łatwość w kontaktach międzyludzkich i optymalnie odrobinę żyłki handlowca. Więcej na ten temat piszemy tutaj: cechy spedytora.

Ile zarabia spedytor

To oczywiście zależy – od doświadczenia i umiejętności współpracy z klientem. Warto wspomnieć, że zazwyczaj na pensję spedytora składa się podstawa oraz prowizja. Więcej szczegółów o zarobkach przedstawiliśmy tutaj: ile zarabia spedytor

Porady dla spedytorów

  1. W artykule wyzwania spedytora opisujemy typowe problemy z którymi można się spotkać pracując na tym stanowisku.
  2. Swobodny artykuł o tym jak wygląda dzień z życie spedytora
  3. Tutaj garść dobrych rad dla początkujących spedytorów
  4. Spedytor jako osoba nadzorujaca transport o sporej wartości jest często narażony na oszustwa i wułudzenia, o czym piszemy w ja nie dać się oszukać oraz w jak się ustrzec kradzieży.
  5. A tutaj fanpage “na luzie” o spedytorach: https://www.facebook.com/TypowySpedytor/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.