Spaliny powodują ponad cztery tysiące zgonów rocznie

Spaliny powodują ponad cztery tysiące zgonów rocznie
Zdjęcie: Kim Hansen (Flickr)

Dziś mamy dla Was dowód na to, że wprowadzenie nowych, ekologicznych rozwiązań to przyszłość transportu. Korzystanie z tradycyjnych paliw staje się przyczyną kłopotów zdrowotnych nie tylko kierowców. Okazuje się, że spaliny powodują ponad cztery tysiące zgonów rocznie.

Przekroczone wskaźniki emisji spalin są śmiertelne

W Europie zostały przeprowadzone badania dotyczące zgonów spowodowanych większym niż deklarowany poziomem emisji spalin. Samochody z silnikiem diesla emitują ich bardzo dużo, co w państwach Unii Europejskiej, Norwegii oraz Szwajcarii jest przyczyną ponad 4,5 tysiąca zgonów rocznie. Analizę prowadzili specjaliści z austriackiego Międzynarodowego Instytutu Analiz Systemów Stosowanych, Norweskiego Instytutu Meteorologicznego i Uniwersytetu Technologicznego Chalmers w Szwecji.

W raporcie podano też, że na większe ryzyko śmierci narażeni są mieszkańcy regionów o dużej koncentracji pojazdów z silnikiem diesla, takich jak północna część Włoch.

Zanieczyszczenia powietrza spowodowane przez szkodliwe dla zdrowia substancje zawarte w spalinach co roku przyczyniają się łącznie do 425 tys. przedwczesnych zgonów wśród mieszkańców państw Unii Europejskiej, Norwegii i Szwajcarii.

Fałszowano wyniki pomiaru emisji spalin do atmosfery

Wyniki najnowszych badań zostały zaprezentowane dokładnie 2 lata po ujawnieniu skandalu dotyczącego fałszowania pomiarów toksyczności spalin przez koncern motoryzacyjny Volkswagen. W efekcie dochodzenia prowadzonego przez Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska koncern z Wolfsburga przyznał się we wrześniu 2015 roku do zainstalowania w około 11 mln samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników diesla.

Unijne urzędy ochrony konsumentów oraz Komisja Europejska przesłały w czwartek wspólne pismo do prezesa Volkswagena, wzywając niemiecki koncern do szybkiej naprawy wszystkich samochodów w związku ze skandalem emisyjnym.

 

Mamy nadzieję, że sprawa zostanie rozwiązana pomyślnie, a coraz więcej koncernów samochodowych będzie próbowało wprowadzać nowoczesne technologie przyczyniające się do minimalizacji ilości spalin.

 

Na podstawie: autokult.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.