Prawo jazdy dla kobiet we wszystkich krajach świata.

Prawo jazdy dla kobiet we wszystkich krajach świata
Zdjęcie: http://i2.cdn.turner.com

O zmianach w europejskich przepisach dotyczących uzyskania prawa jazdy pisaliśmy niedawno kilkukrotnie. Są jednak na świecie kraje, w których prowadzenie pojazdów odbywa się na zupełnie innych zasadach.

Nastąpił przełom w tej kwestii w… Arabii Saudyjskiej! Król tego państwa, Salman, 26 września br. dekret, na mocy którego możliwość prowadzenia pojazdów będzie dostępna również dla kobiet. Saudyjskie królestwo było ostatnim państwem świata, w którym kobiety nie mogły ubiegać się o prawo jazdy.

W praktyce od czerwca 2018

Wg prawa w Arabii Saudyjskiej dekret wydany przez króla nakazuje, aby w ciągu 30 dni powstał organ ministerstwa, który będzie doradzał w sprawie kobiecego prawa jazdy. Decyzja króla o przyznaniu kobietom prawa do ubiegania się o prawo prowadzenia pojazdów wejdzie w życie do końca czerwca 2018 roku.

Departament Stanu USA określił decyzję króla Salmana jako wspaniały krok we właściwym kierunku.

Wciąż wiele ograniczeń dla kobiet

Arabia Saudyjska to państwo, w którym obowiązuje bardzo surowa interpretacja islamu, tzw. wahabicka. Jest to jedno z ostatnich państw na świecie, w których kobiety wciąż mają wiele ograniczeń i są pozbawione prawa do uczestnictwa w wielu dziedzinach życia bez zgody mężczyzn. Kobiety zobowiązane są do zakrywania twarzy i ciała wychodząc poza teren domu i nie mają prawa podróżować bez towarzystwa mężczyzny.

Co więcej, kobieta musi mieć zgodę opiekuna – ojca, męża, brata lub… syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy też poddać się niektórym operacjom medycznym.

Arabia Saudyjska zmienia się od maja

To nie pierwsze przełomowe zmiany wprowadzone w afrykańskim państwie. Król Salman rozpoczął łagodzenie surowych restrykcji wobec kobiet w maju, gdy wydał dekret głoszący, że kobiety nie muszą już uzyskiwać zgody męskiego opiekuna na oficjalne usługi, „chyba że zaistnieje prawna podstawa” w prawie muzułmańskim.

W sobotę 23 września Saudyjki po raz pierwszy w historii królestwa weszły na stadion narodowy w Rijadzie, gdzie mogły uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 87. rocznicy założenia państwa.

 

Mamy nadzieję, że z biegiem lat sytuacja kobiet w państwach muzułmańskich będzie systematycznie ulegała poprawie.

 

Na podstawie: wnp.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.