Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami?

Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami?
Zdjęcie: safebee.com

Z jesienią nieodłącznie kojarzą się różnice temperatur i szara, deszczowa pogoda. Wtedy też pojawia się niebezpieczeństwo zalania pojazdu To również czas, gdy toczy się walka kierowców ze zbierającą się na samochodowych szybach parą.  Jak poradzić sobie z zaparowanymi szybami?

Dlaczego szyby są zaparowane?

Trudno jednoznacznie określić, skąd bierze się para na oknach samochodów. Przyczyn może być co najmniej kilka: od wody naniesionej z zewnątrz, przez niesprawny układ wentylacji, po zaniedbane wnętrze. Niezależenie od czynnika, efekt jest ten sam. Kierowca ma ograniczone pole widzenia.

Najprostsze metody skuteczne na chwilę

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie szyb – poza wycieraniem szmatką – jest włączenie klimatyzacji. W samochodach jej nie posiadających należy uchylić okno i ustawić nawiew ciepłego powietrza na przednią szybę. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że przy następnej podróży konieczne będzie powtórzenie procedury, co na dłuższą metę może być uciążliwe.

„Antypary” i domowe sposoby

Na rynku można znaleźć wiele gotowych rozwiązań, które mają zapobiec zbieraniu się pary na szybach. Określa się je jako „antypary”. Można również kupić pochłaniacz wilgoci. Jednak co, w przypadku gdy deszcz nas zaskoczył, czeka nas sporo jeżdżenia po mieście samochodem i na bieganie po sklepach nie ma czasu? Są jeszcze tzw. domowe sposoby..

Niektórzy twierdzą, że „antyparę” można zastąpić ziemniakiem lub cebulą. Wystarczy jedynie przekroić warzywo i wysmarować nim powierzchnię szyby. Następnie należy ją przetrzeć i gotowe, para nie powinna zbierać się w tak zabezpieczonym miejscu. Z doświadczenia użytkowników wiadomo jednak, że ziemniak działa zdecydowanie lepiej niż cebula – po wytarciu zostawia mniej smug i dużo lepiej chroni przed parą, a poza tym ma znacznie przyjemniejszy zapach.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest użycie pianki do golenia. Przepis jest podobny. Nakładamy ją na szybę, a następnie wycieramy do sucha. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od wyboru sposobu, szybę warto przecierać w ten sposób co kilka dni.

A co zamiast pochłaniacza wilgoci?

Z kolei alternatywą dla pochłaniacza wilgoci będzie odpowiednio przygotowana skarpetka lub poszewka. Do takiego „worka” wsypujemy sól, ryż lub żwirek dla kota, zawiązujemy i umieszczamy gdzieś we wnętrzu. Takie rozwiązanie dodatkowo pozwoli pozbyć się brzydkich zapachów z samochodu. Aby pochłaniacz zachował swoje właściwości, dobrze jest co jakiś czas zmieniać zawartość na świeżą.

Na koniec zwróćmy jednak uwagę na bardzo ważną rzecz. Oczywiście, stopień parowania szyb w samochodzie zależy również od jego wieku i stanu uszczelek, a proponowane rozwiązania pozwolą tylko ograniczyć osadzanie się pary i ułatwią nam jazdę w deszczową pogodę.

 

Na podstawie: moto.wp.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.