Czy w Polsce powstanie pierwsza stacja wodorowa?

Czy w Polsce powstanie pierwsza stacja wodorowa?
Zdjęcie: plxelfreestyle

Czeka nas kolejna rewolucja transportowa. Czy w Polsce powstanie pierwsza stacja wodorowa? Wg informacji przedstawionych w „Pulsie Biznesu” japoński koncern Toyota planuje postawić w naszym kraju pierwszą stację tankowania pojazdów wodorem.

 

Czterech kandydatów

Jeszcze nie wiadomo, który z dostawców miałby podjąć się zadania – kandydatów jest czterech i są to firmy państwowe: paliwowe Orlen i Lotos, chemiczne Azoty i energetyczny Tauron.

Pierwsza stacja miałaby powstać w przyszłym roku. Obecnie toczą się rozmowy z potencjalnymi partnerami, które mają trwać kilkanaście miesięcy. Koncern nie ujawnia dokładnych danych przedsiębiorstw, z którymi trwają negocjacje.

 

Wodór zamiast prądu

Podczas panelu dyskusyjnego XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju dyskutowano o tym, że ekologiczny transport powinien rozwijać się w kierunku produkcji samochodów na prąd oraz na wodór. BMW i Renault stawiają na elektryczne pojazdy, a Toyota na wodorowe.

Nowa technologia a polski rząd

W Polsce Toyota planuje wejść na wodorową ścieżkę, ale wolałaby zrobić to przy wsparciu władz, krajowych lub samorządowych. Tymczasem rządowy plan koncentruje się na samochodach elektrycznych i to dla tej technologii projektowane są instrumenty wsparcia.

Michał Kurtyka, wiceminister energii odpowiedzialny m.in. za innowacje przyznał, że jest otwarty na nowe pomysły i że wykorzystanie wodoru jako paliwa jest obiecujące.

 

Na podstawie: wnp.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.