Jak bezpiecznie poruszać się po autostradzie?

Podróżowanie po autostradzie - jak robić to bezpiecznie?
Zdjęcie: Oleg Zaytsev (Flickr)

Jak pisaliśmy już jakiś czas temu, młodzi Polacy po kursie prawa jazdy nie są przygotowani do prowadzenia samochodów. Świeżo upieczeni kierowcy nie mogą liczyć na swój młodzieńczy refleks i nie do końca mogą polegać na świeżo zdobytych umiejętnościach, ponieważ nie uczy się ich między innymi tego, jak zachowuje się pojazd przy dużej prędkości, co przyczynia się do licznych wypadków drogowych z ich udziałem.

Wielu kierowców nie kontroluje prędkości wjeżdżając na autostrady, stwarzający tym samym ogromne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego.  Jakie błędy popełniamy najczęściej i o czym powinniśmy pamiętać? Prezentujemy kilka cennych wskazówek, które mamy nadzieję pomogą w poruszaniu się po autostradach.

 

Polskie autostrady jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie

Brytyjska organizacja motoryzacyjna RAC  przeprowadziła badanie wśród kierowców, z którego wynika, że prawie połowa z nich nie czuje się przygotowana do jazdy po autostradzie (46%). W związku z powyższym pojawił się pomysł wprowadzenia specjalnego szkolenia praktycznego w ramach nauki jazdy. Tylko 14% kierowców zadeklarowało, że czuje się w pełni przygotowanych do jazdy po takich drogach.

W Polsce nie ma ani badań, ani szkoleń z jazdy po autostradach. Na kursach prawa jazdy wyjątkowo rzadko zdarza się na nie wyjechać. Przede wszystkim dlatego, że nie ma obowiązku, aby tego uczyć, a egzaminy nie odbywają się na drogach szybkiego ruchu. Druga sprawa, że wiele ośrodków jest mocno oddalonych od nielicznych autostrad w kraju, więc wyjazd na taką trasę wiązałby się z dużymi nakładami czasu.

Jak wynika z ogólnoeuropejskiego raportu Europejskiej Rady ds. Bezpieczeństwa Transportu,  autostrady w Polsce należą do najbardziej niebezpiecznych na kontynencie. Jeśli chodzi o liczbę śmiertelnych wypadków w przeliczeniu na kilometr autostrady, Polska znajduje się na drugim miejscu za Litwą. Przez ostatnie lata powoli przybywa tego typu dróg w naszym kraju, jednak ich ilość nie idzie w parze ze wzrostem bezpieczeństwa.

 

Błędy kierowców na autostradach

Przyszedł czas, aby skupić się na błędach najczęściej popełnianych przez kierowców podróżujących autostradami.

Co ciekawe, nie chodzi wcale o przekraczanie prędkości – to obecnie zdarza się naprawdę sporadycznie. Wg ankiety przeprowadzonej przez magazyn „Motor”, tylko 5% kierujących przekracza dopuszczalną prędkość wynoszącą 140 km/h. Większość podróżuje znacznie wolniej – nawet poniżej 120 km/h.

Warto wiedzieć, że jazda z nierówną prędkością, jak również zbyt niska prędkość jest wbrew pozorom zjawiskiem niebezpiecznym. Podróżowanie po tak równej drodze uspokaja, dekoncentruje, a nawet rozleniwia i usypia czujność. W takich momentach przy zbyt szybkiej jeździe może dojść do najechania na inne samochody. Spora grupa kierowców nie zachowuje bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i jest to główna przyczyna wypadków.

Największym problemem podczas jazdy autostradą są różnice prędkości pomiędzy pojazdami, a nie przekraczanie limitów. Główne błędy, które stwarzają niebezpieczeństwo to: zbyt gwałtowne hamowanie, zbyt wczesne zwalnianie do zjazdów i zbyt szybkie zbliżanie się do wyprzedzającej ciężarówki. Wypadkom sprzyja również blokowanie lewego pasa. Należy jednak zaznaczyć, że o blokowaniu można mówić wtedy, gdy pojazd porusza się pasem z prędkością mniejszą niż 140 km/h. Ponadto pamiętajmy, że niezależnie od prędkości przepisy nakazują korzystanie z prawego pasa drogi.

 

Jak bezpiecznie korzystać z autostrad?

Aby bezpiecznie poruszać się po autostradach przede wszystkim należy jechać płynnie i zachować bezpieczny odstęp. W Niemczech zwyczajowo przyjęto, że bezpieczną odległością jest taka, której wartość odpowiada prędkości jazdy, ale w metrach. Wynika z tego, że przy jeździe z prędkością 140 km/h należy zachować 140-metrowy odstęp od samochodu z przodu.

Na koniec jeszcze kilka przydatnych wskazówek, które z pewnością pomogą w zachowaniu bezpieczeństwa na autostradzie:

JEDŹ PŁYNNIE – pamiętajmy, aby zmieniać prędkość w sposób płynny, zwłaszcza przy zwalnianiu. Przy prędkości 140 km/h pokonuje się dystans prawie 40 metrów w czasie sekundy. Nie zwalniajmy przed zmianą pasa na zjazdowy. Zmniejszmy prędkość wcześniej, zanim dojedziemy do wolno jadącego pojazdu przed nami, ponieważ kierowca jadący z tyłu może w tym momencie nie zwrócić uwagi na twoje hamowanie. Miejmy na uwadze również to, że niekiedy niższa prędkość wcale nie będzie bezpieczniejsza.

ZACHOWAJ ODSTĘP – nie tylko od pojazdu poprzedzającego, lecz także od jadącego za nami. Jeżeli ktoś jedzie za nami za blisko, należy przyspieszyć lub zwolnić, a nawet zmusić kierowcę do wyprzedzania, chociażby zwalniając na kilka minut. Nie wolno nam hamować!

POZWÓL INNYM NA WYPRZEDZANIE – nie jedźmy lewym pasem za wszelką cenę! Nawet jeżeli przekraczamy prędkość dopuszczalną, nie oznacza to, że mamy prawo blokować ten pas. Zdenerwowanie innego kierowcy to pierwszy krok do wypadku

OBSERWUJ SYTUACJĘ NA DRODZE W LUSTERKACH – pamiętajmy, aby robić to nawet wtedy, gdy jedziemy prawym pasem i przede wszystkim, gdy jedziemy wolniej niż 140 km/h.

WSPÓŁPRACUJ Z INNYMI UCZESTNIKAMI RUCHU – pozwalajmy na włączanie się do ruchu kierowcom wjeżdżającym na autostradę, a także ułatwiajmy innym zjeżdżanie z autostrady. Dostosujmy też prędkość do innych uczestników wykonujących manewr wyprzedzania.

PATRZ DALEJ NIŻ PRZED MASKĘ – jadąc po autostradzie, obserwujmy drogę na 100 i więcej metrów przed sobą. Pamiętajmy, że na zatrzymanie z prędkości 140 km/h potrzeba co najmniej 100 metrów. Gdy jedzie przed nami inny pojazd, starajmy się obserwować także drogę przed nim.

UWAŻAJ NA PODMUCHY WIATRU – wyjeżdżając zza ekranu akustycznego lub wyprzedzając ciężarówkę, musimy liczyć się z nagłym podmuchem bocznego wiatru, który może zmienić znacznie tor jazdy naszego pojazdu. Uwaga ta dotyczy głównie niewielkich i lekkich aut osobowych.

 

Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne. Stosując się do powyższych zasad jest duża szansa, że komfort i bezpieczeństwo naszej podróży zwiększy się i unikniemy wypadku.

 

Na podstawie: autokult.pl
2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.