Odzież i obuwie robocze kierowcy

Kiedy masz obowiązek wyposażać kierowców w odzież i obuwie robocze?

Wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy, że kierowcy często też muszą pracować w odzieży ochronnej. Sprawdź, w jakich sytuacjach tak jest.

Przepisy Kodeksu pracy nakładają obowiązek wyposażenia pracowników w odzież i obuwie robocze, jeżeli odzież własna pracownika w czasie wykonywania pracy mogłaby ulec znacznemu zabrudzeniu lub gdy wymagają tego względy:
– technologiczne,
– sanitarne lub
– bezpieczeństwa i higieny pracy.

Odzież i obuwie robocze stanowią własność pracodawcy.

Kiedy kierowcy muszą mieć odzież i obuwie robocze?

Konieczność wyposażenia kierowców w odzież i obuwie robocze może zajść wtedy, gdy kierowca oprócz kierowania pojazdem wykonuje też inne, dodatkowe prace mogące powodować zniszczenie lub zabrudzenie jego własnej odzieży.
Jako typowe przykłady tego typu prac można wskazać:
– załadunek lub rozładunek samochodu,
– pomoc przy załadunku lub rozładunku,
– konieczność samodzielnego wykonywania niektórych drobniejszych prac związanych z naprawą samochodu.

Przykład

Kiedy należy się odzież i obuwie?

Do obowiązków Andrzeja, kierowcy zatrudnionego w Twojej firmie, należy pomoc przy załadunku i rozładunku towarów sypkich, takich jak cement i zaprawy budowlane. Materiały te są w opakowaniach papierowych (workach), które w trakcie ładowania oraz transportu ulegają niekiedy zniszczeniu, w związku z czym towar od czasu do czasu się rozsypuje.

Andrzej powinien zatem zostać zaopatrzony w odzież roboczą, gdyż istnieje ryzyko zabrudzenia jego własnej odzieży.
Odzież i obuwie robocze, które dostarczasz pracownikom, muszą spełniać wymagania określone w Polskich Normach.

Kiedy dozwolona jest własna odzież zamiast roboczej?

Jeżeli na danym stanowisku w Twojej firmie wymagana jest odzież robocza, kierowca będzie mógł używać własnych ubrań zamiast otrzymanego od Ciebie przydziału tylko wyjątkowo. Ponadto wykaz stanowisk, na których wolno być we własnej odzieży, musisz ustalić w regulaminie pracy lub zarządzeniu.
Na używanie własnej odzieży, zamiast odzieży roboczej, pracownik musi wyrazić zgodę.
Kierowca wykorzystujący własną odzież i obuwie robocze ma też prawo do ekwiwalentu pieniężnego, którego wysokość powinna odpowiadać aktualnym cenom rynkowym odzieży roboczej. Są jednak sytuacje, kiedy nie wolno zastępować odzieży roboczej własną odzieżą pracownika, nawet jeśli ten wyrazi na to zgodę.

Przepisy Kodeksu pracy zabraniają tego przy pracach powodujących:
– intensywne brudzenie lub
– skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

źródło: firmatransportowa.pl

3 Komentarze

  1. Każdy zawód ma swoje wymogi. Niektóre z bardziej niebezpiecznych prac wymagają od pracownika stosowania odzieży ochronnej tj. kasku, butów, okularów, czy całego kombinezonu. Wszystko to jest podyktowane troską o bezpieczeństwo pracujących. Bez względu na to jaką pracę wykonujemy zawsze powinniśmy kierować się przede wszystkim swoim bezpieczeństwem.

  2. Zgadzam się. Zwróciłbym jeszcze uwagę na to, by odzież bhp kupować w wyspecjalizowanych sklepach, a nie w marketach. Niestety często kluczem wyboru jest cena, a to przekłada sie na relatywnie niższe bezpieczeństwo pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.