Konkurs na projekt polskiego samochodu elektrycznego bliski rozstrzygnięcia

projekt samochodu
Zdjęcie: Tinou Bao (Flickr)

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że rynek samochodów elektrycznych w Polsce jest w początkowej fazie rozwoju. Aby wpłynąć znacząco na ten rozwój, w październiku ubiegłego roku powołano spółkę Electro Mobility Poland SA. Jest to projekt zakładający, że do 2025 roku po polskich drogach jeździć będzie milion samochodów elektrycznych. Kapitał akcyjny spółki wynosi 10 mln zł.

 

Konkurs na polski samochód elektryczny

Koncepcja polskiego samochodu elektrycznego zaczyna nabierać realnych kształtów. Spółka Electro Mobility Poland ogłosiła konkurs na projekt nadwozia takiego samochodu. Obecnie jest on w końcowej fazie – jury wybrało projekty, które zmierzą się w finale.

Maciej Kość, prezes spółki wyjaśnił, że spółka oczekuje projektu małego miejskiego samochodu elektrycznego, którego projekt wpisze się w ogólnoświatowe trendy – bezpiecznego, wygodnego, przyjaznego w użytkowaniu i łatwego do zaparkowania.

 

9 prac w finale

Obrady jury konkursu trwały dwa dni. W tym czasie każdy uczestnik miał szansę zaprezentować swój pomysł przed jurorami, a następnie musiał zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi ergonomii, bezpieczeństwa czy technologii zbudowania przyszłego pojazdu. Z 15 prezentowanych przez projektantów wizualizacji nadwozia ostatecznie wybrano 9 finałowych prac.

Oto finałowe projekty: Finałowe projekty to: Łukasz Myszyński – JUNIOR; Damian Woliński – SE1; Sebastian Nowak – Be-E; 2sympleks sp. z o.o. – PIX; Andrzej Bożek – samochód aglomeracyjny; Mariusz Nadolny – Ylectron; OneOneLab – Design Studio – LYNX; Mariusz Tomiczek – Concept Curie oraz Soul&Mind – Brand Design sp. z o.o. – Concept car.

Dr hab. Andrzej Muszyński z PIMOT przyznał, że zadanie było trudne, gdyż jury szukało przede wszystkim świeżych pomysłów. Decydującymi kryteriami, które kwalifikowały do finału były: wartość estetyczna projektu, nowatorski charakter, odwołanie do polskości oraz innowacyjność, przede wszystkim w zakresie formy.

 

Czy projekt przyjmie się w Polsce?

A jak Polacy podchodzą do sprawy? Czy kierowców w naszym kraju zainteresują takie pojazdy?

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski jest optymistą w kwestii preferencji Polaków – jest przekonany, że nastąpi systematyczna wymiana samochodów na elektryczne. Ponadto zaznaczył, że ustawa o elektromobilności zakłada, że floty samochodowe będą w przyszłości składały się głównie z tego typu pojazdów.

 

Wyniki poznamy około połowy września

Uczestników konkursu czeka teraz kolejne zadanie – muszą dopracować swoje projekty na podstawie wskazówek, które otrzymali od jurorów. Powinni to wykonać do połowy września, ponieważ wtedy nastąpi rozstrzygnięcie konkursu i wyłonienie laureatów.

 

Na podstawie: electromobilitypoland.pl, wnp.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.