Idealne auto dla kobiety?

idealne auto dla kobiety?
Zdjęcie: Flickr

Dziś trochę nietypowo – o kobietach i ich motoryzacyjnych preferencjach. Jakie samochody wybierają panie? Czym się kierują?

Patrząc stereotypowo – małe, o ładnym kształcie, dobrze prezentujące się. Otóż nie, jest zupełnie inaczej niż mogłoby się wydawać – słowa klucz na obecną chwilę to rodzinne, duże i niekoniecznie nowe. 

Zacznijmy jednak od ogólnych danych sprzedaży samochodów w Polsce.

Wg danych Polskiego Związku Przemysłu Samochodowego Polacy kupują więcej samochodów niż w latach ubiegłych – w pierwszych czterech miesiącach 2017 roku liczba zarejestrowanych nowych samochodów wzrosła o 16,8% względem danych z roku 2016. Natomiast na rynku wtórnym nastąpił spadek sprzedaży o 7,4%. Warto jednak zaznaczyć, że kobiety postępują wbrew tej ogólnej tendencji i kupują coraz więcej samochodów z drugiej ręki. Największe przedsiębiorstwo sprzedaży samochodów używanych, AAA Auto podaje, że w 2016 roku o 250% więcej samochodów sprzedała kobietom niż mężczyznom. O kolejne 46% wzrosła liczba tych transakcji w 2017 roku w porównaniu z poprzednim rokiem.

Dowiedzmy się więcej, czym kierują się kobiety przy wyborze samochodu. Są 4 kluczowe kryteria: bezpieczeństwo, wygoda, komfort jazdy oraz duży bagażnik. Statystyki to potwierdzają: 99,6% samochodów kupionych przez kobiety w 2017 roku miało poduszki powietrzne, 96,5% ABS oraz elektryczne sterowanie szyb, 73,8% światła przeciwmgielne, a 62,8% uchwyt do montażu fotelika dziecięcego ISOFIX. Najchętniej wybieranym silnikiem był benzynowy – 50,8%, co stanowi o 17% więcej niż jeszcze 2 lata temu. Obserwuje się również coraz większe zainteresowanie samochodami z automatyczną skrzynią biegów – w 2017 roku zakupiono ich 24,6%, o 5,5% więcej niż w 2015 roku.Co wydaje się niezwykłe to fakt, że zaledwie 24% zakupionych dotychczas przez panie aut wyposażonych było w klimatyzację.Zrobiono również rozeznanie wśród najbardziej popularnych modeli wybieranych przez kobiety. Od 3 lat bezapelacyjnie króluje Ford Focus, znacznie wyprzedzając takie modele jak Suzuki Grand Vitara oraz Kia Sportage. Szczególnie interesującym wydaje się być drugi ze wskazanych samochodów, ponieważ najlepiej sprawdza się w warunkach terenowych, a na nawierzchni asfaltowej jest mało zwrotny.
Jak można zauważyć, kobiety dokonują nieoczywistych wyborów, a stereotypowy wizerunek mówiący o wyborach kierowanych kolorem i wyglądem jest już zupełnie nieaktualny.
Na podstawie: www.autokult.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.