Czas na elektryczne taksówki!

Czas na elektryczne taksówki!
Zdjęcie: pixabay.com

Rewolucja transportowa trwa. Pisaliśmy już o zwiększającej się stale popularności aut hybrydowych. Czas na elektryczne taksówki! Ogłoszono, że niebawem pojawią się one na ulicach Londynu. Obecnie sześć samochodów znajduje się w końcowej fazie testów, które odbywają się w ruchu miejskim.

Testy taksówek

Kierowcy taksówek będą zbierać dane m.in. o wpływie na środowisko naturalne, tj. np. o zanieczyszczeniach powietrza, a także testować działalnie miejskich stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Szef London Electric Vehicle Company (LEVC), Chris Gubbey zaznacza, że dzięki wprowadzeniu elektrycznych taksówek człowiek będzie miał możliwość realnego pomiaru wpływu wycofania silników spalinowych na poziom zanieczyszczenia powietrza w angielskiej stolicy.

 

Nowy model taksówki

Nowy model taksówki, TX5, wygląda praktycznie identycznie jak tradycyjne czarne londyńskie taksówki. Po raz pierwszy zaprezentowano go w 2015 roku. Pod maską ma trójcylindrowy silnik benzynowy o pojemności 1,3 litra, który działa jak generator dla baterii i motoru elektrycznego.

Kabina nowej taksówki elektrycznej pomieści sześciu pasażerów. Będzie można w niej zapłacić kartą (co jest wymogiem dla wszystkich taksówek w Londynie od października 2016 roku). Taksówka będzie również umożliwiała skorzystanie z WiFi, a także podładowanie telefonu za pomocą ładowarki USB.

 

Wydajna i bardzo praktyczna

Jako samochód w pełni napędzany energią elektryczną taksówka może przejechać około 112 km na jednym ładowaniu. Ze wspomaganiem ze strony napędu benzynowego odległość ta wzrasta do ponad 600 km. Oczywiście pojazd spełnia wymagania dotyczące emisji zanieczyszczeń do atmosfery, jakie wprowadzone mają zostać w Londynie dla wszystkich nowych taksówek od początku 2018 roku.

Kierowcy nowych taksówek będą mieli do dyspozycji nawigację satelitarną, a także system na bieżąco informujący ich o zatorach w ruchu. Ekran komputera pokładowego będzie mógł zostać zintegrowany z aplikacjami do obsługi taksówek, które mają pomóc tradycyjnym przewozom konkurować ze start-upami takimi jak Uber.
Ciekawe, czy i kiedy takie „elektryczne” rozwiązanie zostanie wprowadzone w Polsce. Niedawno informowaliśmy o tym, że są plany na powstanie w Polsce pierwszej stacji wodorowej.

 

Na podstawie: wnp.pl
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.