Coraz większa sprzedaż samochodów elektrycznych

coraz większa sprzedaż samochodów elektrycznych
Zdjęcie: Frank Hebbert (Flickr)

W trosce o ochronę środowiska naturalnego coraz więcej producentów samochodów interesuje się wytwarzaniem samochodów elektrycznych. Na świecie obserwuje się dużą dynamikę sprzedaży takich pojazdów. W 2016 roku sprzedano o 60% więcej samochodów na energię elektryczną niż w roku poprzednim, a w perspektywie 10 lat wzrost ten wyniósł 90%. Największe zapotrzebowanie na tego typu auta obserwuje się w Norwegii, Francji oraz Niemczech. Coraz więcej kupują ich też mieszkańcy Wielkiej Brytanii.

 

Samochody elektryczne w Polsce

A jak sytuacja wygląda w Polsce? W 2016 roku polscy kierowcy zarejestrowali 556 pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in. Jest to wynik o 65% wyższy niż w roku ubiegłym, jednak dynamika wynika głównie z tego, że w poprzednich latach sprzedaż była naprawdę niewielka. W 2017 branża oczekuje podobnej dynamiki, a w latach następnych większego przyspieszenia, w związku z zapowiedzianym wsparciem rządu. Przedstawiciele Nissana zaznaczają, że sprzedaż wspomógłby również system benefitów dla potencjalnych klientów.

Rynek samochodów elektrycznych w początkowej fazie rozwoju

Dorota Pajączkowska, PR manager marki Nissan w Polsce, wyraźnie podkreśliła, że rynek samochodów elektrycznych w Polsce dopiero się rozwija. Sprzedaż rośnie, lecz wyniki nie są imponujące. Jak wynika z raportu dotyczącego branży automotive firmy doradczej KPMG oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, w ubiegłym roku Polacy zarejestrowali 10,4 tys. samochodów z napędami alternatywnymi.

Jest to wynik o prawie 76% wyższy niż w roku ubiegłym.  Zdecydowaną większość sprzedaży stanowią samochody hybrydowe (95%). Wciąż jednak udział takich aut w rynku jest znikomy – 2,4 % w przypadku hybryd oraz 0,1 % w przypadku samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in.

Z danych CEPiK przytaczanych przez PZM wynika, że od początku 2017 roku zarejestrowano w Polsce 160 samochodów elektrycznych.

Elektryczne samochody ciężarowe

Na koniec zerknijmy jeszcze, co dzieje się na rynku samochodów ciężarowych. Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych jest w początkowej fazie rozwoju. Na początku czerwca pisaliśmy o tym, że 28 września br. zostanie zaprezentowany elektryczny samochód ciężarowy marki Tesla. Zastanawialiśmy się również, jaki wpływ na branżę TSL może mieć całkowita automatyzacja ciężarówek. O nowinkach w temacie będziemy informować na bieżąco.

 

Na podstawie: biznesalert.pl, biznes.onet.pl, theguardian.com
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.