Bambusowe opony Michelin!

Fot.: Jimmy Hamelin / Michelin

W zeszłą środę zakończył się trwający 3 dni szczyt Movin’On organizowany przez Michelin. Obok dyskusji i prezentacji duże zainteresowanie wzbudziła koncepcja biodegradowalnych opon.

Podczas, gdy giganci branży motoryzacyjnej inwestują ogromne sumy w projekty autonomicznych ciężarówek, producenci opon rozwijają coraz to nowe pomysły ogumienia.

Koncept Vision

Jeszcze nie tak dawno, bo jesienią 2016 roku, firma rozpoczęła prace nad koncepcją nowej opony. Vision ma być przełomowym projektem, który zmieni oblicze przemysłu oponiarskiego. Zgodnie z założeniami, Vision ma łączyć w sobie kilka ważnych elementów.

Specjaliści z Michelin zadbali, aby opona symbolizowała nadchodząca przyszłość i nowinki technologiczne. Za sprawą niezwykle futurystycznych barw, a także gąbczastej struktury, Vision przykuwa uwagę każdego z nas.

Obok wykorzystania mieszanki najnowszych technologii, projektanci mają zamiar stworzyć oponę z czysto ekologicznych składników. Na szczycie poświęcono im osobną gablotę, gdzie znajdowały się takie materiały jak papier, cynowe blaszki po puszkach, siano a nawet bambus! Z jednej strony skład przyszłej opony budzi zainteresowanie, jednakże pojawiły się głosy śmiechu i wątpliwości co do wytrzymałości Vision w trudnych warunkach pogodowych.

Technologie w Vision

Koncepcja Michelin zakłada, iż nowe opony będą produkowane przez drukarki 3D. Zgodnie z przewidywaniami, takie działanie ma ograniczyć zużycie materiałów potrzebnych do wytworzenia opon. Dodatkowo drukarki 3D będą w stanie nakładać nowy bieżnik na zużyte opony oraz dostosowywać jej typ do bieżących potrzeb użytkownika ( zmieniając ich rodzaj np.: z zimowych na letnie ).

Nowatorskim pomysłem jest wbudowanie czujników w opony. Sensory miałyby za zadanie badać stan m.in: ciśnienia powietrza w oponach. Specjalna aplikacja, z którą byłyby połączone czujniki, pomagałaby kierowcom analizować parametry opony a także ułatwić decyzję o jej wymianie lub „regeneracji”.

Co dalej?

Michelin zapowiedziało, iż po wykonaniu niezbędnych testów, opona trafi do seryjnej produkcji. Na ten moment nie znamy przybliżonego terminu wprowadzenia Vision na rynek. Pomimo, że koncepcja jest niezwykle ambitna to ewentualny sukces byłby wielkim osiągnięciem w branży. Warto przypomnieć, że nie tylko Michelin opracowuje nowoczesne projekty opon. W 2016 roku Goodyear zaprezentował całkowicie inny pogląd na przyszłość motoryzacji, gdzie nowoczesne opony będą sferycznej budowy.

 

Źródło: blog.caranddriver.com
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.